Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DROGA DO...

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 52 min

Wykraczający poza formułę dokumentu film ukazuje tragiczne losy polskiej inteligencji na przykładzie jednej biografii. Między przedwojennym Lwowem i emigracyjnym Londynem rozpięta jest historia jednego z nieprzejednanych wobec komunistycznego kłamstwa i hipokryzji Zachodu - Zdzisława Stahla.
Zdzisław Stahl mając 19 lat bronił Lwowa w czasie wojny z bolszewikami. Potem ukończył ekonomię. Był uczniem Władysław Grabskiego, specjalistą prawa budżetowego. Był też członkiem Stronnictwa Narodowego, osobistym sekretarzem i przyjacielem Romana Dmowskiego. Zasiadał w sejmie II Rzeczpospolitej i rządzie. Intelektualista, działacz polityczny i społeczny, zarazem doskonale grał w tenisa. Z Władysławem Kucharem tworzył jedną z najlepszych par deblowych w przedwojennej Polsce i wraz z nim w 1927 roku napisał podręcznik wprowadzający początkujących w tajniki tej gry. Obrońca Lwowa, syn jego wieloletniego wiceburmistrza Leonarda Stahla, w jakiś czas po zajęciu miasta przez Rosjan został aresztowany i zesłany do pracy w kopalni. Potem udało mu się dostać do Armii Władysława Andersa, gdzie otrzymał zadanie zbierania informacji o zaginionym w Rosji korpusie oficerskim. Po wojnie nie wrócił do kraju. Osiadł w Londynie. Napisał książkę o zbrodni katyńskiej. Prezesował Stowarzyszeniu Byłych Więźniów Sowieckich. Spisywał dzieje Polaków deportowanych w głąb ZSRR. Do końca życia był zawziętym antykomunistą. Nie godził się z rozstrzygnięciami konferencji jałtańskiej i głośno je potępiał. Zawsze niezależny, starał się i na emigracji tę niezależność zachować. Żył więc bardzo skromnie, właściwie w wielkiej biedzie. Zmarł w 1987 roku. Dziesięć lat później jego prochy sprowadzone do Polski spoczęły na cmentarzu w Szyniszowie koło Opola, obok grobu matki pochowanej tam w 1947 roku. Filmowy portret profesora Zdzisława Stahla realizatorzy dokumentu pokazują przez pryzmat wspomnień kilkunastu lwowian. Wyłania się z nich dramatyczny, wstrząsający obraz losów polskiej inteligencji na Kresach Wschodnich, zajętych przez Rosjan we wrześniu 1939 roku. Byli masowo aresztowani, bestialsko mordowani, wywożeni na Sybir i na stepy Kazachstanu, więzieni w łagrach, gdzie marli z głodu, zimna i wycieńczenia pracą nad siły. Profesor Stahl uparcie starał się tę prawdę ujawnić światu, także w latach, gdy zachodni politycy nie chcieli jej znać. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
  za "ukazanie tragicznych losów inteligencji polskiej na przykładzie biografii profesora Zdzisława Stahla, przedwojennego posła, uczestnika obrony Lwowa, na emigracji w Londynie zajmującego się dokumentowaniem zbrodni katyńskiej, jednego z nieprzejednanych wobec komunistycznego kłamstwa i hipokryzji Zachodu"
2018.08.11 00:08:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski