Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONWÓJ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 45 min

Film jest dokumentalnym zapisem konwoju polskich ciężarówek jadących przez Białoruś do Rosji. Kierowcy kilkudziesięciu ciężarówek zbierają się, by razem przejechać niebezpieczną trasę. Tworzą oni swoisty rodzaj społeczności, mają własne zwyczaje i swój kodeks postępowania. W sytuacjach zagrożenia jeden może liczyć na drugiego, nieudzielenie pomocy koledze oznacza wyłączenie z grupy. Mężczyźni wyruszający w tę trasę zamieniają się z ojców i mężów w polujące dla swych rodzin wilki. Podejmują ryzykowną wyprawę, by zdobyć środki na utrzymanie najbliższych, ale także by przeżyć ekscytującą przygodę, utwierdzić się w poczuciu własnej wartości i niezależności. Kamera rejestruje świat widziany oczami kierowców przemierzających rozlegle przestrzenie biednych i skorumpowanych krajów dawnej ZSRR. Realizatorzy wyruszają w trasę razem z Józefem Burkiem, nieformalnym przywódcą konwoju. Ten czterdziestoletni mężczyzna z Oliwy służył niegdyś w czerwonych beretach, być może dlatego wie, jak zachować się w podbramkowych sytuacjach. Spokojem, opanowaniem i poczuciem humoru zyskał sobie uznanie i szacunek wśród kolegów. W potyczkach z celnikami i urzędnikami, domagającymi się haraczu za przejazd, radzi sobie znakomicie. Umiejętność wychodzenia z opresji jest na trasach do Moskwy szczególnie cenna, gdyż jak twierdzą kierowcy, nie było jeszcze konwoju bez próby dokonania na nim rozboju. Najczęściej zdarza się ich kilka, czasem prowadzą one do częściowej utraty ładunku. Film jest dziennikiem podroży konwoju do Moskwy. Po dotarciu do celu kierowcę czeka niemiła i kłopotliwa niespodzianka, okazuje się, że przemierzał ogromne przestrzenie z pustym kontenerem. Szybko wraca do Polski, do domu i do rodziny. Po przekroczeniu granicy czuje ulgę i radość. Niebawem szara codzienność i pragnienie przeżycia mocnych wrażeń skłonią go do wyruszenia w kolejną trasę. Poprzez konfrontację wyobraźni kierowcy i rzeczywistości podróż zyskuje wymiar alegoryczny. (źrófło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1999
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Dyplom Honorowy
  za zdjęcia
2024.03.01 01:20:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.