Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W DOWÓD PRZYJAŹNI - MARCEL PRAWY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 30 '

Jego ród nosił nazwisko Frydmann von Prawy. Po upadku cesarstwa i nastaniu republiki, Marcel je zmienił, zostawiając sobie tylko pierwszą jego część. Jan Kiepura, którego poznał w latach 30., i którego sekretarzem z czasem został, zganił go za to. Jak można było - dziwił się - zrezygnować z pięknego Prawy i zostać przy "głupim" Frydmann. To zdziwienie śpiewaka najwidoczniej było tyleż słuszne, co inspirujące, bo wkrótce narodził się Marcel Prawy i pod tym nazwiskiem jest znany w Austrii do dziś. A jest największym w swoim kraju znawcą i propagatorem opery i operetki, honorowym członkiem dyrekcji Opery Wiedeńskiej, profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego, autorem wielu książek. W tych superlatywach nie ma gołosłownej przesady. W filmie, zaraz na wstępie, rekomendacje Prawemu wystawiają niebylejacy znawcy przedmiotu: wiedeński dorożkarz z postoju pod operą, Placido Domingo, Luciano Pavarotti i Josţ Carreras. Marcel Prawy zaś skupia uwagę widza nie tyle na swojej osobie, co na wspomnieniach o Janie Kiepurze. Mówiąc częściowo po polsku, częściowo po niemiecku, opowiada o znajomości, a potem współpracy i przyjaźni z wielkim śpiewakiem, o tajnikach jego kunsztu i powodzenia. Ze swadą i humorem przytacza anegdoty z życia Kiepury, jak np. tę o jego upodobaniu do śpiewania dla tłumu wielbicieli, zbierających się po spektaklu przed bocznym wyjściem z opery, by wiwatować na cześć artysty. Wchodził wówczas na dach samochodu, by go wszyscy dobrze widzieli i słyszeli. Nie chciał jednak niszczyć lakieru swojego mercedesa. Do obowiązków Marcela Prawego należało więc znalezienie właściciela auta, który zechciałby udostępnić je do tak oryginalnego koncertu. Autorka filmu wykorzystała znajdujące się w zbiorach ORF i TVP fragmenty filmów fabularnych, w których grał i śpiewał Jan Kiepura oraz materiały archiwalne, m.in. sprawozdanie z jego pogrzebu. Opowieść Marcela Prawego zakończyła zaś krótką relacją z uroczystości poświęconej pamięci śpiewaka, podczas której wspomina go żona Marta Eggerth i synowie: Jan - tenor i Marian - pianista i biznesmen. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman