Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DLA LUDZI ZAWSZE MAM TWARZ POGODNĄ... GRAŻYNA BACEWICZ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 50 min

Barwna opowieść o wybitnej polskiej kompozytorce i skrzypaczce Grażynie Bacewicz (1909-69). Film niezwykle dokładnie dokumentuje życiorys, twórczość i drogę artystyczną kompozytorki. Zdjęcia wykonano w Polsce, na Litwie i we Francji, wykorzystano bogatą ikonografię i unikatowe materiały archiwalne ze zbiorów TVP, WFD oraz prywatnego archiwum rodziny kompozytorki. O swojej niezwykle utalentowanej siostrze opowiada Wanda Bacewicz. Ponadto w filmie znajdą się fragmenty poświęconych pamięci kompozytorki koncertów rocznicowych, które odbyły się niedawno w Studiu Koncertowym PR w Warszawie. Grażyna Bacewicz urodziła się w Łodzi, w tym mieście spędziła dzieciństwo. Wychowała się w kochającej muzykę rodzinie, miała troje rodzeństwa. Jako kilkuletnia dziewczynka zaczęła występować jako skrzypaczka i pianistka, od 1925 roku koncertowała w Filharmonii Łódzkiej. Swój pierwszy utwór skomponowała w wieku 13 lat. Odtąd swój czas dzieliła między występy estradowe i tworzenie muzyki. Studiowała w warszawskim konserwatorium, gdzie w 1932 roku uzyskała dyplom z kompozycji i skrzypiec, następnie kontynuowała studia we Francji, m.in. u pierwszej damy muzyki francuskiej - Nadii Boulanger. Koncertowała jako skrzypaczka w wielu krajach europejskich. Swój pierwszy sukces jako kompozytorka odniosła w roku 1933 - jej "Kwintet dęty" zyskał uznanie w Paryżu. W ciągu następnych lat Grażyna Bacewicz zdobyła wiele prestiżowych nagród za swoją twórczość kompozytorską, m.in. dwukrotnie na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Liţge. W jej bogatym dorobku znalazły się m.in. cztery symfonie, siedem koncertów skrzypcowych, koncert fortepianowy, koncert na orkiestrę smyczkową, dwa koncerty wiolonczelowe, siedem kwartetów smyczkowych, dwie sonaty fortepianowe i pięć sonat na skrzypce i fortepian. Ostatnim dziełem Grażyny Bacewicz jest balet "Pożądanie", napisany według sztuki Pabla Picassa "Pożądanie schwytane za ogon", do libretta Mieczysława Bibrowskiego. Kompozytorka zmarła w 1966 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:00:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl