Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOTLOWE MARYNARKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 25 min

O tym, ile w życiu mężczyzny znaczy dobrze skrojona marynarka, Motel, sędziwy wrocławski Żyd, opowiadać może godzinami. Przez niemal pół wieku handlował marynarkami, lub może raczej należałoby powiedzieć - ubierał mężczyzn i sprawiał, że stawali się eleganccy. Niegdyś jego klientami byli ważni oficjele, do Wrocławia po marynarki przyjeżdżali nawet panowie z Warszawy. Na ich specjalne zamówienie Motel sprowadzał szykowne ubrania z Londynu i Paryża. Tuż po wojnie jego sklep często odwiedzali partyjni towarzysze. Miał swoich stałych klientów, również wśród artystów i naukowców - wiele znakomitych nazwisk. Bardzo dobrze mu się wiodło jeszcze w latach 70. i 80. Wraz z nadejściem kapitalizmu kwitnący interes podupadł. Motel kochał swoją pracę i nie traktował jej li tylko jako sposobu zarabiania pieniędzy. Chciał, by jego klienci byli szykowni, czuli się pewni siebie, byli zadowoleni i szczęśliwi. Był bystrym obserwatorem i bacznie śledził zmiany zachodzące nie tylko w modzie, ale i w całej otaczającej go rzeczywistości. Jak twierdzi, sposób noszenia ubrań wiele mówi o człowieku - jego charakterze, temperamencie, osobowości. Słuchając opowieści Motla o jego klientach i modzie męskiej, wiele się można dowiedzieć o Polsce ostatniego półwiecza, o specyfice i klimacie kolejnych dziesięcioleci, przemianach zachodzących w obyczajowości i społecznej hierarchii. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Szefa Studia Filmowego "Logos"
 • 1999
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych; do roku 2000 Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC
 • 2000
  Szczecin [Mały Przegląd Form Dokumentalnych]-Nagroda Dyrektora II Programu TVP
2017.02.11 02:59:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego