Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKŁAMAŁAM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1937
 • Premiera:
  1937. 10. 08
 • 2300 m, 79 min

  Lokacje: Łódź (Dworzec Łódź Kaliska, ul. Piotrkowska, Plac Wolności).

Hela Urbankówna, uboga dziewczyna z prowincji, przybywa do Łodzi na poszukiwanie pracy. W biurze pośrednictwa pracy dostaje posadę "panny do dziecka", ale równocześnie zawiera znajomość z Karolem Borowiczem, typem spod ciemnej gwiazdy, który biorąc ją "na miłość" - uwodzi i postanawia ciągnąć z niej zyski. Hela ucieka, gdy pojęła nikczemne zamiary Borowicza. W pociągu poznaje młode małżeństwo, które postanawia jej pomóc. Dostaje posadę korektorki w redakcji, tam poznaje dziennikarza, Stanisława Burskiego, i z gorącej, wzajemnej miłości wychodzi za niego. Po oświadczynach Hela napisała do Stacha list, w którym wyjawiła mu swą przeszłość. Stach jednak listu nie dostał, a ona nie miała dość siły, żeby mu wyznać prawdę. Hela zaczyna nowe życie. Szczęście jej jest pełne, gdy zostaje matką. Nagle zjawia się Borowicz i zaczyna ją szantażować, żądając pieniędzy. Podstępnie wciąga Helę do eleganckiego domu rozpusty hrabiny Wirmickiej i znów chce ciągnąć zyski z niecnego procederu... Doprowadzona do skrajnej rozpaczy nieszczęśliwa kobieta strzela do nikczemnika. Hela dostaje się na ławę oskarżonych za usiłowanie zabójstwa. Wszystko jest przeciwko niej. Opuszczona przez męża, z dala od ukochanego dziecka - Hela uporczywie milczy, nie chcąc nic mówić o hańbiącej przeszłości. Gdy ma już zapaść wyrok skazujący, zjawia się nagle na sali sądowej Borowicz, który w poczuciu krzywdy wyrządzonej nieszczęśliwej kobiecie i poruszony wyrzutami sumienia, wyjawia całą prawdę, oskarżając siebie i prosząc o uniewinnienie Heli. Hela wraca do szczęścia rodzinnego, do dziecka i męża, który jej wszystko przebacza.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.04.15 00:29:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski