Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IWONKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1925
 • Premiera:
  1925. 11. 04
 • 3000 m,
  Film w całości nie zachował się do dnia dzisiejszego. W roku 2013 w Holandii odnaleziono 20-minutowy fragment filmu.

Po śmierci matki Iwonkę wychowuje jej ojciec. Po pewnym czasie ginie on jednak w pojedynku. Opiekę nad niepełnoletnią dziewczynką przejmuje przyjaciel ojca, szwedzki dyplomata Olinstierna. Bez jego wiedzy Iwonka przyjmuje posadę guwernantki w kresowym dworze, aby samodzielnie spłacić długi ojca. Tu zakochuje się w niej, bez wzajemności Bohdan, syn chlebodawcy. Ona bowiem kocha Jerzego, porucznika ułanów, który wraz ze swym oddziałem ochrania okoliczne dwory przed bandytami. W czasie jednego z napadów, jadąc po pomoc, Iwonka wpada w ręce demonicznego Gabriela, szefa tajemniczej mafii. Na szczęście udaje się jej zbiec i po wielu przygodach, odnaleziona przez Bohdana wraca do dworku spalonego tymczasem przez bandytów. Iwonka i Jerzy wyznają sobie miłość . . . Zjawia się Olistierna i skłania Iwonkę do podjęcia nauki w Warszawie. Proponuje jej też małżeństwo, ale Iwonka odmawia. Olistierna wyjeżdża do Szwecji. Iwonka na wieść o krwawych walkach na kresach, dociera do pułku Jerzego. Kapelan daje im ślub.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
IWONKA
Powieść
AutorJuliusz German
2023.01.18 01:32:17
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego