Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁOPOLE CZYLI ŚWIAT

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Premiera:
  2003. 05. 02
 • Barwny, 3 odcinki x ok. 50 min

  Okres zdjęciowy: jesień 2000, lipiec 2001.
  Lokacje: Łęgonice Małe koło Nowego Miasta nad Pilicą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1

 • Odcinek serialu
 • 48 min

Po latach więzienia do rodzinnej wioski powraca Zyga Woszek. Jego pojawienie się wzbudza wśród mieszkańców Małopola ogromną sensację. Wieść niesie się lotem błyskawicy. W atmosferze niepokoju pod sklepem Norka, gdzie skupia się całe życie Małopola, krążą pogłoski i mnożą się domysły. Tkwiąca w pamięci wiejskiej społeczności sprawa sprzed lat nagle odżywa. Jedni czekają na wyrównanie rachunków, innych paraliżuje strach przed zemstą. Na pobliskim cmentarzu Zyga widzi się z ojcem. Nad grobem matki odżywają wspomnienia. Były więzień wyrzuca sobie, iż nie uczestniczył w pogrzebie. Upiera się przy ciążącym na nim obowiązku opłacenia kosztów pochowania bliskiej mu osoby. Spotkanie z bratem Kazikiem nie odbywa się w przyjaznej atmosferze. Wyczuwa się między nimi napięcie i urazy sprzed lat. Zyga uważa brata za współwinnego swoich krzywd i po części sprawcę swojego uwięzienia. Samego Kazika dręczą wyrzuty sumienia, czy podczas procesu zachował się tak, jak powinien. Woszek waha się czy wyjechać, czy też osiąść w Małopolu. Do pozostania zachęca go gorąco siostra Anna. Szwagier Zenek proponuje wspólną pracę przy melioracji pola. Okazywane mu przez rodzinę siostry ciepło, pełne mądrości słowa ojca i szansa na pogodzenie się z bratem sprawiają, że Zyga postanawia nie opuszczać wioski tak szybko, jak planował. W tym samym czasie szorstko potraktowany przez Zygę stróż cmentarza Józef, zwany w Małopolu "Biskupem", rozpowszechnia wieści o planowanej przez przybysza zemście. Plotki te docierają do Olszewskiego, Kuligi i Jurczyka. Trzech zamieszanych w zabójstwo sprzed lat mężczyzn ma prawo obawiać się odwetu. W trosce o własne życie były policjant Olszewski knuje intrygę mającą ponownie zaprowadzić Zygę do więzienia. Szantażuje "Biskupa", dorabiającego nielegalnie jako znachor. Olszewski skłania opiekuna cmentarnego do złożenia w przyszłości obciążających Woszka zeznań. [PAT]

2

 • Odcinek serialu
 • 50 min

Pod sklepem Norka mieszkańcy Małopola prześcigają się w domysłach na temat nadchodzących wydarzeń. Atmosferę niepewności podsyca Kulas, opowiadając o mającej nastąpić rozprawie Zygi z ludźmi, którzy przed laty fałszywie przeciw niemu zeznawali. Tymczasem Norek zrywa ze zwyczajem kupowania "na kreskę". Dla smakoszy alkoholu, grupujących się przy sklepie, nadchodzą ciężkie czasy. Szwagier Zygi Zenek, mąż jego ukochanej siostry Anny, popada w coraz poważniejsze kłopoty finansowe. Zaczyna mieć wątpliwości, czy mądrze postąpił przyjmując pod swój dach byłego więźnia. Narasta w nim zniechęcenie. Zyga wraz z nastoletnim synem Anny kopie dół melioracyjny. Między młodzieńcem, a ciężko doświadczonym przez los mężczyzną zawiązuje się nić sympatii. Nie ulegają znaczącej poprawie relacje Zygi z bratem. Nadal w łonie rodziny tkwi cierń dawnych urazów. Gdy Zyga odnawia dawną, namiętną znajomość ze slepową Jadźką, podstępne zabiegi byłego milicjanta Olszewskiego zaczynają dawać efekty. Anonimowy telefon do komendy wojewódzkiej uaktywnia rejonową policję. Miejscowy młody funkcjonariusz Robert Raube rozpoczyna śledztwo w sprawie rzekomych pogróżek. Mimo natarczywości Olszewskiego, nie zdradza służbowych tajemnic. Rozmowa z Zygą nie daje mu istotnych informacji. Woszek, pamiętający policjanta jako dzieciaka, nie traktuje go poważnie. Olszewski, zamieszany w sprawę sprzed lat, nachodzi kościelnego "Biskupa". Straszy opiekuna cmentarza zemstą ze strony Zygi. "Biskup" jest przerażony, nie podobają mu się też działania Olszewskiego. Szantażowany i przesłuchiwany przez Raubego zapowiada księdzu, że odejdzie. Niedługo potem znika w tajemniczych okolicznościach. Zaniepokojeni przedłużającą się nieobecnością kościelnego mieszkańcy Małopola podejrzewają ze zgrozą, że mógł on zostać zamordowany. [PAT]

3

 • Odcinek serialu
 • 55 min

Po tajemniczym zaginięciu "Biskupa" atmosfera nagonki na Zygę Woszka nasila się. Wśród plotek i domysłów również Robert Raube odczuwa silną presję społeczną. Młody policjant rozpoczyna śledztwo i przepytuje mieszkańców. Coraz więcej poszlak wskazuje, że zniknięcie "Biskupa" mogło odbywać się w dramatycznych okolicznościach. Kościelny nie wziął bowiem swojego kapelusza, który zwykle zakładał do podróży. Zostawił także cenny egzemplarz Pisma Świętego. Zaszczuty przez mieszkańców Małopola, skrzywdzony przed laty Zyga nie radzi sobie z tą sytuacją. Ukojenia nerwów i pomocy szuka na grobie matki. Zaprzyjaźnia się z Gackiem, synem sklepowej Jadźki, swojej dawnej miłości. Młodzieniec jest zafascynowany mroczną przeszłością Zygi i z wypiekami na twarzy pyta o los "Biskupa". Mężczyzna uczy Gacka szacunku dla matki. Tymczasem krążący w okolicach wioski w drogim samochodzie podejrzani mężczyźni napadają na Norka, a także, znając zażyłość łącząca Jadźkę z jej pracodawcą, porywają Gacka. Zrozpaczona kobieta prosi o pomoc Zygę. Były więzień odnajduje porywaczy i ratuje chłopca. Niegodziwość Małopolan i brutalne traktowanie Gacka przez bandytów przepełnia czarę goryczy. Zrezygnowany Zyga chce wrócić do więzienia. Policjant Raube usilnie stara się odwieść go od tego pomysłu. Wyjaśnia się sprawa zaginięcia "Biskupa". Kościelny powraca do wioski z tajemniczym karłem Baltazarem, lekarzem fizjoterapeutą. Obaj leczą Kulasa z jego dolegliwości. Pojawienie się "Biskupa" oczyszcza Zygę z zarzutu morderstwa. Woszek spotyka dawnych prześladowców i wychodzi z tej konfrontacji zwycięsko. Na grobie matki spotyka Kazika. Bracia padają sobie w ramiona, następuje długo oczekiwane pojednanie. Sklepowa Jadźka zdradza bohaterowi swój sekret, co odmieni życie byłego skazańca. Zyga postanawia wyjechać z Małopola z nią i z Gackiem. Cała trójka zdobytym na porywaczach samochodem opuszcza wioskę. Zyga Woszek zaczyna całkiem nowe życie. [PAT]

2023.01.18 02:15:57
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych