Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEŚLI SERCE MASZ BIJĄCE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1981. 01. 19
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2596 m, 91 min

Kanwą scenariusza filmu Wojciecha Fiwka była znana powieść "Serce" Edmunda de Amicisa, często jeszcze dziś uznawana za "elementarz" miłości ludzi i ojczyzny. Początkowo zresztą tytuł filmu miał być taki sam, jak tytuł książki. Później reżyser zrezygnował z tego zamiaru. Zamiast tego na jednej z plansz umieścił słowa, będące swego rodzaju hołdem dla książki Amicisa. Akcja "Jeśli serce masz bijące" toczy się w 1893 roku w zaborze austriackim. Głównym bohaterem jest dziesięcioletni Henryk, którego ojciec przywozi do szkoły w Krakowie. Znajduje chłopcu stancję u zubożałej baronowej von Golz i odjeżdża. Dla Henryka zaś zaczyna się nie tylko nauka w szkole. Chłopiec przechodzi też przyspieszoną edukację patriotyczną i obywatelską. W mieszkaniu baronowej styka się z lojalistami, którzy już dawno zapomnieli, co to znaczy niepodległość. Nie ulega jednak ich wpływom, czym m.in. zyskuje sobie sympatię kolegów. Wraz z nimi składa przysięgę na wierność ojczyźnie i walczy ze znienawidzonym nauczycielem języka niemieckiego. Patriotyczne nastawienie Henryka i jego przyjaciół razi przełożonych. Szkolne władze zaczynają ich szykanować, baronowa wymawia Henrykowi stancję. Zrozpaczony chłopiec ucieka nad Wisłę. W pamięci ma bowiem legendę o zatopionym tam przez Tatarów dzwonie z klasztoru Norbertanek, którego głos ma przepędzić zaborców.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SERCE
AutorEdmondo de Amicis
W czołówce filmu znajdują się słowa: Pomysł filmu zrodził się z umiłowania dzieła Edmondo de Amicisa p.t. "Serce", który wskazywał najmłodszym na całym świecie jak kochać swój kraj, jak kochać ludzi.

Nagrody
schowaj

 • 1981
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
  Srebrne; 7 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (3-6.07)
 • 1981
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
2022.05.21 07:03:09
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency