Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AIMEE & JAGUAR

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Niemcy
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film wojenny, Film obyczajowy
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny, 126 min
  Lokacje: m.in. Wrocław.

Udany i oryginalny debiut fabularny Maxa Faerberboecka uhonorowany podwójnym Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 1999 r., gdzie przyznano to wyróżnienie obu grającym główne role aktorkom: Marii Schrader i Juliane Koehler. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. we Wrocławiu, a muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek.
Historia opowiedziana w filmie zdarzyła się naprawdę w wojennym, nękanym alianckimi nalotami Berlinie. Poznajemy ją po latach, w retrospektywnej relacji jednej z bohaterek, która jako sędziwa staruszka trafia do domu opieki i tam spotyka dawną znajomą, Ilse. Powracają wspomnienia z czasów wojny. W 1943 r. piękna i elegancka Felice Schragenheim, trochę dziennikarka, trochę tłumaczka i poetka, za pośrednictwem Ilse pracującej w domu państwa Wust jako służąca poznaje Lilly Wust, przykładną gospodynię domową, żonę oficera i matkę czworga dzieci. Mąż Lilly walczy na froncie wschodnim, ona - zabiegana i przerażona wydarzeniami - stara się zapewnić rodzinie bezpieczeństwo. Felice jest Żydówką i lesbijką, a na domiar złego zaangażowaną antyfaszystką. Dla niepoznaki pracuje jako sekretarka w faszystowskiej gazecie i bywa z koleżankami Żydówkami w hotelach i restauracjach, gdzie zabawiają się niemieccy oficerowie. Stopniowo zdobywa przyjaźń, a następnie miłość Lilly, do której pisuje płomienne listy, nazywając w nich ukochaną imieniem Aimee i podpisując je "Jaguar". Prześladowana i ścigana Felice na każdym kroku manifestuje wewnętrzną niezależność i odwagę. Zaszczuta konwenansem Lilly odkrywa dzięki niej nieznany sobie świat namiętności, doznań, szaleństw. Zamieszkuje z Felice, odsuwa od siebie dzieci, decyduje się na rozwód. Kiedy przed Felice pojawia się możliwość ucieczki z Berlina, odrzuca ją, nie chcąc rozstawać się z ukochaną. Tymczasem gestapo zaczyna rozpracowywać siatkę, w której działa Felice, i wpada na jej trop. W sierpniu 1944 r. Felice zostaje aresztowana. Prawdziwa Lilly podjęła jej podziemną pracę i do końca wojny ukrywała kolejne Żydówki. Do 1948 r. bezskutecznie poszukiwała ukochanej, uparcie wierząc, że ta kiedyś powróci. W latach 50. opowiedziała historię swojej miłości amerykańskiej dziennikarce Erice Fischer. Z tych zwierzeń powstała książka, która stała się podstawą scenariusza tego przejmującego filmu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.01.04 00:10:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency