Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOD IM SEICHTEN WASSER

 • Tytuł polski: ŚMIERĆ W PŁYTKIEJ WODZIE
 • Tytuł alternatywny: HALAL SEKELY VIZBEN
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Węgry, Austria, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film polityczny
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny, 101 min

  Film jest poświęcony m.in. pamięci księdza Jerzego Popiełuszki.

Dramat polityczny zainspirowany autentyczną historią: rzekomym samobójstwem znanego węgierskiego intelektualisty Janosa Elberta, jednego z wielu ludzi z kręgów opozycyjnych, którzy zginęli w tajemniczych okolicznościach w krajach Europy Środkowej w burzliwych latach 80. - okresie zapowiadającym ostateczny upadek komunizmu. Bohater filmu, Tibor, jest węgierskim chemikiem, który w 1987 r. po wielu próbach odkrywa wreszcie związek neutralizujący działanie gazów bojowych na układ nerwowy człowieka. Rosyjski wywiad jest bardzo zainteresowany odkryciem Tibora, chce poznać wszystkie szczegóły. Kusząc pieniędzmi i innymi profitami usiłuje zwerbować Tibora i jego żonę Marię do współpracy, ale małżonkowie odrzucają ofertę. Wkrótce KGB i węgierskie tajne służby zaczynają śledzić Tibora, aby poznać krąg osób, z którymi utrzymuje kontakty. Potajemnie aresztują Tibora, a gdy odmawia zeznań - duszą go w wannie. Jego ciało zostaje znalezione w Balatonie, w płytkiej wodzie niedaleko brzegu. Prowadzący śledztwo milicjanci orzekają, że chemik popełnił samobójstwo i zamykają sprawę. Rodzina Tibora nie wierzy w taką wersję wypadków, ale czuje się bezradna. W 1991 r. syn Tibora, Peter, po powrocie ze studiów muzycznych w Stanach Zjednoczonych, postanawia rozwikłać zagadkę śmierci ojca. Ma nadzieję, że w nowej sytuacji politycznej będzie to łatwiejsze niż cztery lata wcześniej. Ale niebawem i on znika w podejrzanych okolicznościach, a jego ciało zostaje wyłowione z Dunaju. I tym razem policja orzeka, że było to samobójstwo. Maria, utraciwszy dwie najbliższe osoby, stopniowo zaczyna popadać w obłęd. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.05.20 00:32:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor