Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RYCERZ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1980. 10. 06
 • Gatunek:
  Film poetycki
 • Barwny, 2306 m, 81 min

  Lokacje: zamek w Ogrodzieńcu.

W małym średniowiecznym królestwie panuje nędza, chaos i marazm moralny, toczą się wojny. Nieudolnie rządzący król oszukiwany jest przez swych poddanych, którym odpowiada taki stan rzeczy. Buntuje się tylko młody Rycerz, który marzy o świetności, sprawiedliwości, ładzie i moralnej czystości państwa. Wśród mieszkańców królestwa krąży legenda o "złotostrunnej arfie", porwanej przez nieznanych sprawców i zatopionej w morzu. Wraz z jej stratą nastąpił upadek królestwa. Rycerz postanawia odzyskać instrument. Stacza pojedynek z mistrzem i duchowym opiekunem rycerzy - Hierofantem i, chociaż przegrywa, otrzymuje zgodę na wyprawę. Hierofant zrozumiał, iż wiara Rycerza w sens przedsięwzięcia jest głębsza niż jego własna. Zegnany przez księżniczkę - panią jego serca, Rycerz wyrusza w niebezpieczną podróż. Spotyka na swej drodze mnichów, wznoszących świątynię bez ścian, którzy twierdzą, że budują ją w sobie, chcąc doskonalić się duchowo. Podróżnik radzi im, by raczej zwrócili się ku ludziom, potrzebującym ich pomocy.
W dalszej drodze Rycerz zostaje podstępnie napadnięty i mimo ciężkiej rany wybawia od śmierci wiszącego w lesie człowieka. Nie dając posłuchu namowom, by zaniechać poszukiwania arfy, kontynuuje podróż. Nad rzeką spotykają go dwaj znajomi mnisi, którzy nie udzieliwszy pomocy nieprzytomnemu, pozbawiają go sakiewek z pieniędzmi i pozostawiają własnemu losowi. Koń zanosi Rycerza do chaty starego pustelnika, który kona w jego obecności. Młodzieniec zaczyna chorować na "czarną plagę". Ratuje go z choroby najmłodszy mnich, który przejmuje ją na siebie poprzez cud stygmatu. Wędrowiec dociera nad morze, opowiada o cudownej arfie napotkanym ludziom - lecz nikt tu o niej nie słyszał. Rybacy przygotowują się do święta oczyszczenia i połączenia z bogami symbolizującymi siły natury. Rycerz uczestniczy w odbywających się nocą orgiastycznych obrzędach. Brzask zastaje go wyczerpanego na nadmorskiej wydmie. Dręczą go zjawy, pojawia się widmo Hierofanta. Rycerz tłumaczy mu, że złota arfa nie istnieje... Nagle słyszy jakiś głos - to dźwięk arfy rozbrzmiewający w nim samym...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:37:27
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego