Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BITTERE ERNTE

 • Tytuł polski: GORZKIE ŻNIWA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  RFN
 • Rok produkcji:
  1985
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny, 101 min

Nominowane do Oscara w kategorii filmu zagranicznego dzieło Agnieszki Holland, stanowiące jeszcze jedną próbę rozliczenia się z wojną, pokazania różnych postaw ludzkich w obliczu śmiertelnego zagrożenia i pogmatwanych relacji między "bardziej..." i "mniej prześladowanymi". Reżyserka nadała swemu filmowi formę bardzo kameralną, zarazem surową i klarowną. Toczy się walka, Niemcy okupują niemal całą Europę, trwają łapanki i deportacje, ludzie giną masowo, ale wszystko to stanowi tylko tło dramatu, jaki rozgrywa się między dwiema osobami: młodą, ładną Żydówką i starzejącym się, samotnym Polakiem. Zimą 1942 r. Rosa Eckert, studentka medycyny w Wiedniu, ucieka z pociągu wiozącego transport Żydów do obozu koncentracyjnego. Ukrywającą się w lesie dziewczynę napotyka Leon Wolny, polski rolnik około pięćdziesiątki, stary kawaler, który zbił spory majątek przejmując za grosze mienie uciekających przed zagładą lub wymordowanych Żydów. Leon, niedoszły ksiądz, sfrustrowany, zgorzkniały i nieco zdziwaczały z samotności, purytański moralizator, targany nie zaspokojonymi żądzami, decyduje się - mimo strachu - ukryć dziewczynę w swojej piwnicy. Kieruje nim litość, ale również pożądanie. Leon zmusza Rosę, by została jego kochanką, a jego stosunek do niej stanowi mieszaninę perwersji, pogardy i czułości. Choć przyjął uciekinierkę z myślą, że zostanie u niego tylko jeden dzień, dni przechodzą w tygodnie, a tygodnie w miesiące. Rosę i Leona dzieli właściwie wszystko: pochodzenie, wiek, wykształcenie, religia, ale dla ukrywającej się dziewczyny stanowi on jedyną nadzieję na przeżycie, jedyny łącznik ze światem zewnętrznym, za którym tęskni w swym zamknięciu, lecz który oznacza dla niej śmierć. Ale gdy Leon, któremu nadarza się wreszcie możliwość ożenku, postanawia znaleźć dla Rosy inną kryjówkę, dziewczyna odbiera to jako zdradę z jego strony. Dochodzi do tragedii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
   
 • Scenariusz
  Paul Hengge
   
   
 • Zdjęcia
  Josef Ornt-Snep
   
 • Muzyka
  Josef Strassburger
   
 • Obsada aktorska
  Armin Mueller-Stahl
   
  Elisabeth Triessenaar
   
  Kathe Jaenicke
   
  Hans Beerhenke
   
  Isa Haller
   
  Cybulkowski

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Powieść Hermanna H. Fielda i Stanisława Mierzeńskiego
Powieść
AutorHermann H. Field
AutorStanisław Mierzeński

Nagrody
schowaj

 • 1986
  Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
  nominacja w kategorii: najlepszy film zagraniczny
2019.11.14 00:14:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl