Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUDZE SZCZĘŚCIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  1997
 • Premiera:
  1998. 05. 22
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Język:
  polski, niemiecki
 • Barwny (Kodak), dźwięk: Dolby SR, 2500 m, 88 min

  Lokacje: Gdańsk (Dworzec Główny, ul. Piwna), Drezno.

"Historia przedstawiona w "Cudzym szczęściu" jest prawdziwym dramatem dla jego niemieckich i polskich bohaterów. Dopiero na takiej podstawie można podjąć próbę powiedzenia czegoś więcej: jak widzimy świat, co czujemy w sytuacjach ekstremalnych, jak odnosimy się do naszych sąsiadów w godzinie najwyższej próby. "Cudze szczęście" to opowieść o prawdziwych miłościach i zranionych sercach - mam nadzieję, że wystarczająco odległa od klisz i stereotypów w ukazywaniu wzajemnych, polsko - niemieckich uprzedzeń. We wszystkim, co robię, staram się uciekać od dydaktyzmu i braku emocji. Kiedy usłyszałem tę historię, choć w żadnym razie nie lekceważyłem jej psychologicznego wymiaru, byłem absolutnie przekonany, że stanowi ona znakomity materiał na fascynujący dramat ludzkich postaw, z silnie zaakcentowanym tłem obyczajowym" - mówił w jednym z wywiadów Mirosław Bork.
Anna i Paweł Kowalscy, udane małżeństwo z Gdańska, obchodzą ósme urodziny swego syna Tomka. Szczęście rodzinne zostaje jednak szybko zakłócone przez poważny wypadek chłopca podczas przejażdżki na rowerze - prezencie urodzinowym. Jedynie natychmiastowa transfuzja może uratować życie dziecka. Jednakże dwukrotne badanie krwi Pawła nie tylko wyklucza go jako dawcę, lecz również kwestionuje jego biologiczne ojcostwo. Rodzą się podejrzenia o zdradę żony, która - aby je rozwiać - sama poddaje się badaniom. Potwierdzają się najgorsze przypuszczenia Anny: także i ona nie jest biologiczną matką Tomka. Kim jest więc Tomek? Prywatne śledztwo przeprowadzone przez Annę sugeruje takie oto rozwiązanie zagadki: prawdziwy syn jej i Pawła mieszka obecnie w Dreźnie i jest wychowywany przez niemieckie małżeństwo Horsta i Marii Schneiderów, którzy pod koniec lat 80. okresowo przebywali w Gdańsku. Wtedy też, dokładnie w tym samym dniu w 1989 r. i w tym samym gdańskim szpitalu, gdzie przyszedł na świat Tomek, urodził się ich syn Oskar, który również był wcześniakiem. Wszystko wskazuje na to, że personel szpitala omyłkowo podmienił noworodki. Idąc tym tropem, Anna odnajduje Schneiderów i spotyka się z nimi w Dreźnie. Maria reaguje na rewelacje Anny równie gwałtownie, jak jej mąż Paweł: podejrzewa Horsta o zdradę małżeńską. Oczywiście, jego kochanką miałaby być Anna. Wybucha awantura, w trakcie której przybyszka z Polski zostaje upokorzona stekiem wyzwisk i o mało nie zostaje aresztowana. Po powrocie do Polski Anna oznajmia mężowi, że jej podejrzenia, co do zamiany dzieci, okazały się bezpodstawne. Paweł, który zdążył już ochłonąć z szoku, godzi się z faktami i porzuca myśli o rozwodzie. Tymczasem, trawieni wątpliwościami Schneiderowie postanawiają poddać się badaniom, by raz na zawsze położyć kres wzajemnym podejrzeniom o zdradę, wywołanym wizytą intruza z Polski. Niestety, wyniki badań nieubłaganie wskazują, iż nie są oni biologicznymi rodzicami chłopca. To zaś znaczy, iż w absurdalnej z pozoru opowieści Anny tkwiło ziarno prawdy. Horst i Maria postanawiają wyjaśnić sprawę do końca i tym razem to oni zabiegają o spotkanie z Kowalskimi. Przede wszystkim dlatego, by ocalić swoje małżeństwo przed rozpadem. Anna i Paweł nie mają jednak ochoty widzieć się z Niemcami i wyjeżdżają wraz z Tomkiem na kaszubską wieś, do domu ojca Anny nad jeziorem. Schneiderowie nie dają za wygraną i odnajdują kryjówkę Kowalskich. Oba małżeństwa przed dwa dni i dwie noce żywo dyskutują, starając się wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji, która ich przerasta. Okaże się, że więcej rozumu i zdrowego rozsądku mają obaj ośmiolatkowie, którzy od jakiego czasu podejrzewają, że coś złego dzieje się między ich rodzicami.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
 • 1999
  Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych)-Nagroda UNDA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Katolickie ds. Radia i Telewizji)
 • 1999
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza rola kobieca; za rok 1998
2024.03.01 02:35:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.