Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATKA SWOJEJ MATKI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Premiera:
  1996. 09. 27
 • Barwny, 91 min

  Lokacje: Konstancin-Jeziorna (willa przy ul. Prusa 15).

"Opowieść o podkradaniu uczuć" - takim mianem określił "Matkę swojej matki" reżyser Robert Gliński. Owo "podkradanie" staje się udziałem trzech kobiet, powiązanych ze sobą rodzinnie i emocjonalnie. Jedna jest młodą, wchodzącą w dorosłe życie dziewczyną; druga jej przybraną matką; trzecia - matką rzeczywistą. Scenariusz do filmu napisała znana aktorka Joanna Żółkowska. Zagrała też jedną z głównych ról. Jej Barbara to osoba tolerancyjna i inteligentna, która wiele pracy włożyła w to, by zapewnić swej wychowanicy szczęśliwe i bezpieczne życie. Ukryła wszakże przed Alicją, że nie jest jej prawdziwą matką. Gdyby nie przypadek, dziewczyna nigdy by się o tym nie dowiedziała. Dowiedziawszy się jednak, postanawia za wszelką cenę odnaleźć faktyczną rodzicielkę. Dla tego celu gotowa jest poświęcić nawet życiową harmonię i muzyczny talent. Kiedy odnajduje Ewę - jest zszokowana. Dociera do niej, że jest córką nie spełnionej piosenkarki o nieco dwuznacznej reputacji i zwichrowanej osobowości. Widząc, w jak nędznych warunkach żyje Ewa, postanawia jej pomóc. Staje się dla zagubionej kobiety opiekunką i powiernicą. Tymczasem Barbara nie może się pogodzić z rosnącą obojętnością ze strony Alicji. Choć czuje rozgoryczenie i żal do swej wychowanicy, podejmuje próbę "odzyskania" dziewczyny... Rozdarta pomiędzy dwoma matkami, Alicja poznaje uczucia, których dotychczas nie znała - gorycz porażki, nienawiść, bezsilność, zazdrość. Już wie, że świat nie jest taki prosty, a na wiele pytań nie ma odpowiedzi.
Joanna Żółkowska zaproponowała, by postać Ewy kreowała Krystyna Janda. "Mam dużo większe doświadczenie jako aktorka teatralna niż filmowa. Bałam się, że nie poradzę sobie z tak filmową postacią, że coś zepsuję. Ewa niemal każde zdanie wypowiada w innych emocjach, przechodzi od śmiechu do płaczu i znów histerycznie się śmieje. Ciągle rozedrgana, wibruje. Wydawało mi się, że Krystyna pokaże Ewę lepiej niż ja. Dzisiaj już nie wyobrażam sobie kogoś innego w tej roli" - zwierzała się w czasie realizacji filmu. Znacznie więcej problemów przysporzyło znalezienie odtwórczyni roli Alicji. Do zdjęć próbnych zgłosiły się liczne kandydatki, lecz wymogom reżysera najlepiej sprostała Maria Seweryn, prywatnie córka Krystyny Jandy. O jej wyborze zadecydowało to, że potrafiła bezbłędnie połączyć naiwny, dziecięcy sentymentalizm z determinacją i wzburzonymi uczuciami dorosłej kobiety.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:39:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.