Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAŚŃ O PĄCZKOWEJ

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Premiera:
  2000. 08. 12
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 40 min

  Lokacje: Dom Dziecka w Obornikach Śląskich.

Akcja "Ballady o Pączkowej" toczy się w małomiasteczkowym sierocińcu. Grupa 7-10-letnich chłopców zbiera złom i butelki, aby zarobić kilka złotych na spełnienie swoich bardzo prostych marzeń - najeść się do syta, zjeść pomarańcz czy pączka. Wśród znalezionych skarbów jest i dziwna złota patelnia. Jeden z chłopców, Leon, nie pozwala jej sprzedać, ucieka z nią i w samotności poznaje jej tajemnicę. To patelnia zaczarowana - pokazuje mu starszą panią piekącą pączki. Mało tego - z jej istnieniem wiążą się same radości. Kiedy miejscowi chuligani, Bamberowie, zabierają dzieciom wszystkie zarobione pieniądze, pojawia się nagle pani Pączkowa i częstuje sieroty swoimi ciastkami. Wyobraźnia nie zna granic. Pani Pączkowa zostaje przyjęta do pracy w Domu Dziecka jako stróż i od tej pory wiele zmienia się na lepsze. Kucharka, która kradła parówki, zostaje przyłapana na gorącym uczynku, a skradzione parówki odfruwają na patelnię Pączkowej. Kucharka nagle maleje do rozmiarów myszki. Po tych wydarzeniach nie ulega wątpliwości, że Pączkowa jest czarodziejką. Kiedy na podwórku znów pojawiają się butni Bamberowie, pani Pączkowa zmniejsza ich, a ci uciekają w popłochu. Kiedy zaś w domu trwają przygotowania do balu dla dorosłych, starsza pani obiecuje dzieciom ich własny bal. Obietnica może zostać spełniona dopiero rano, gdy dyrektor i goście opuszczają budynek. Wtedy stara altanka zmienia się w salę balową, w której dzieci tańczą, bawią się, a nawet razem z altanką płyną między chmurami - jest jak w niebie. Ale koniec balu to koniec pracy Pączkowej w Domu Dziecka. Musi odejść, bo potrzebują jej także i inne dzieci. Pozostawia jednak po sobie ważną życiową wskazówkę: jeżeli czegoś bardzo, bardzo się chce, to można to osiągnąć. Dlatego kiedy czar pryska i wracają Bamberowie, Leon wita ich pączkami. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BAŚŃ O PĄCZKOWEJ
Opowiadanie
AutorZbigniew Brzozowski
Opowiadanie pochodzi ze zbioru "Dycha z Kopernikiem", pierwodruk: Warszawa 1976

Patrz także:
schowaj

2021.09.09 00:19:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych