Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BILET POWROTNY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1979. 01. 15
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Język:
  polski, francuski
 • Barwny, 3000 m, 105 min

  Lokacje: Warszawa (gmach YMCA przy ul. Konopnickiej 6), Kanada (okolice Barry`s Bay w prowincji Ontario).

Studium psychologiczne wiejskiej kobiety, którą miłość do syna skłania do wyjazdu do Kanady w celu zdobycia pieniędzy na wybudowanie mu domu w mieście.
Antonina, młoda wiejska kobieta, wyjeżdża do Kanady, by za zarobione tam pieniądze zbudować w mieście dom dla syna. Odrzuca propozycję małżeństwa ze strony wuja, natomiast wychodzi za mąż za Pierre'a, farmera z sąsiedztwa. Doprowadza jego zaniedbane gospodarstwo do rozkwitu, ale ich współżycie układa się jak najgorzej. Kiedy decyduje się na wysłanie synowi pieniędzy, Pierre wpada w szał, targa się na życie Antoniny i swoje. Na wpół sparaliżowana wraca do kraju. W pięknej, nowej dzielnicy domków jednorodzinnych odnajduje syna, lecz okazuje się, że roztrwonił on pieniądze przysyłane mu przez matkę.
Historia, którą Jerzy Stefan Stawiński przedstawił najpierw w opowiadaniu "I będzie miał dom", a później w scenariuszu filmowym, wydarzyła się naprawdę. Wyjazd, ślub, powrót bohaterki są faktami, tyle że kobieta będąca jej pierwowzorem zmarła w kilka miesięcy po powrocie do Polski. Sceny rozgrywające się w Kanadzie nakręcone zostały w prowincji Ontario w rejonie Barry's Bay, gdzie osiedliła się najwcześniejsza emigracja polska w Kanadzie. Była to emigracja kaszubska, istnieje tam nawet miejscowość Kaszuby. W końcu lat siedemdziesiątych dużo farm w tym rejonie zostało opuszczonych, młode pokolenie uciekało do miast, stara, przywiązana do ziemi emigracja przeżywała więc kolejny dramat.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
I BĘDZIE MIAŁ DOM
Opowiadanie
AutorJerzy Stefan Stawiński

Nagrody
schowaj

 • 1978
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
 • 1979
  Lublin (Międzynarodowe Forum Filmowe "Człowiek-Praca-Twórczość")-nagroda publiczności
2022.05.21 07:02:13
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor