Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWSZA LEPSZA CZYLI NAUKA ZBAWIENNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2023
  • Premiera:
    2023. 09. 04
  • Barwny, 58 min

    Bezpośrednia transmisja spektaklu prezentowanego w ramach poniedziałkowego Teatru Telewizji w TVP 1.

Alfred jest zaręczony z piękną Julią, ale wciąż nie jest pewien, czy rzeczywiście powinien ją poślubić. Postanawia zdać się na los i ożenić z pierwszą lepszą panną, którą spotka w miejskim ogrodzie. Dwie pierwsze kandydatki – młode i ładne – nie kwapią się do zamążpójścia. Za to trzecia ma na to ogromną ochotę, ale pech chce, że jest potwornie brzydka. Alfred szuka pomocy i rady u zaprzyjaźnionego Zdzisława, lecz przyjaciel, o dziwo, namawia go do żeniaczki. Czyni to ze spokojnym sumieniem, bo zna sekret Julii. Kobieta, inteligentna i sprytna, która z ujmującą wyrozumiałością odnosiła się do rozterek narzeczonego, postanowiła bowiem trochę dopomóc opatrzności...
Inscenizacja Magdaleny Małeckiej-Wippich wykorzystuje kontekst prapremiery sztuki, która odbyła się 14 marca 1824 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Spektakl ma charakter zabawy formalnej inspirowanej odniesieniem historycznym i estetyką XIX wieku. Oprócz bohaterów sztuki, reżyserka wprowadza postać Ogrodnika, który pielęgnuje poetycki ogród wyobraźni Autora.
W spektaklu wykorzystano wiersze Aleksandra Fredry "Kochanie", "Żona" oraz fragmenty komedii "Nowy Don Kiszot", "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca", "Przyjaciele".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIERWSZA LEPSZA CZYLI NAUKA ZBAWIENNA
Komedia
AutorAleksander Fredro

Patrz także:
schowaj

2023.09.11 00:18:49
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.