Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPOWIEDŹ CISZY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1980. 02. 01
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2673 m, 98 min

Poprzez losy przedstawicieli dwóch generacji - ojców i synów - próba uchwycenia przemian społeczno - obyczajowych spowodowanych przeobrażeniami industrialnymi kraju.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ZWIASTOWANIE

 • Nowela
 • 50 min

Wielka inwestycja przemysłowa ogarnia coraz rozleglejsze tereny, pochłaniając równane z ziemią wsie. Trwa właśnie ekshumacja starego wiejskiego cmentarza - pracę potężnego spychacza obserwują wszyscy mieszkańcy. Jeden z nich podejmuje rozpaczliwą walkę z molochem: nocą oblewa spychacz benzyną i podpala. Bez ruchu, w milczeniu wpatruje się w płomienie, nie reaguje na krzyk przerażonego operatora, który spał w kabinie, a teraz tłumi ogień. Stary rozumie, że popełnił błąd. Wraca do domu, sprząta chałupę, ubiera się odświętnie, raz jeszcze ogarnia spojrzeniem stare kąty i opuszcza rodzinny dom. Jedzie do pobliskiego miasteczka, by pożegnać się z synem. Małej wnuczce opowiada jeszcze baśń nie baśń o spotkaniu ze śmiercią, która przyszła jakoby zabrać go do nieba, synowi wyjaśnia, że wybiera się do sanatorium. Nocą wraca do swej wsi: wybiera najbardziej elegancką taksówkę, każe się wieźć powoli i w skupieniu obserwuje rozrastanie się potężnej budowy... Stary podchodzi do spychacza, budzi śpiącego w kabinie operatora, częstuje go otrzymanym od synowej ciastem. Prosi go tylko o zburzenie chałupy, którą przecież i tak za kilka dni trzeba będzie rozwalić - sam chce być sprawcą śmierci starego domostwa. Jest dokładny, każe zaskoczonemu operatorowi poprawić robotę, by nic z chałupy nie pozostało. Kiedy chłopak wykona polecenie, starego już nie zobaczy - w pustce kołysać się będą tylko gałęzie starej jabłoni...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

DOM

 • Nowela
 • 43 min

Małe prowincjonalne miasteczko w obliczu wielkiej szansy, którą niesie potężna inwestycja przemysłowa. Wracają tu teraz ci, co do niedawna jeszcze uciekali "w Polskę'', przybywają nowi. Krystyna, młoda urzędniczka z przychodni lekarskiej, czuje się osamotniona i zagubiona. Praca nie daje jej żadnej satysfakcji, sytuacja rodzinna rodzi ciągłe konflikty. Wraz z mężem - trzydziestokilkuletnim robotnikiem, pracującym przy montażu gigantycznej koparki - mieszkają u jej rodziców, oczekując na samodzielne mieszkanie. Ojciec Krystyny, małomiasteczkowy inteligent o skostniałych poglądach, uznaje małżeństwo córki za swoisty mezalians, traktując zięcia z lekceważącą wyższością. Czuje się zawiedziony w rodzicielskich ambicjach, liczył na to, że córka ukończy studia, wybije się. "Co z tego, że zarabia dużo - mówi o Pawle... Wprowadza się do kulturalnej rodziny, a zachowuje się tak, jakby mieszkał w hotelu''. Bo Paweł jest "gościem" w domu - zaabsorbowany pracą często pozostaje na budowie do wieczora, wraca zmęczony, nieskory do rozmów. Krystyna pozostaje sama, wysłuchuje wiecznych narzekań ojca, czuje się coraz bardziej zagubiona. Któregoś wieczoru decyduje się pójść po męża, sprowadzić go do domu. Ale Paweł nie może jeszcze wracać, nie chce przerywać pracy. Kiedy wreszcie przyjdzie do domu, matka Krystyny zauważy: "Dobrze by było, gdybyś wcześniej wracał, ona jest za dużo sama w domu"... Rozmowa z Krystyną nie klei się. Paweł jest zmęczony, Krystyna wkrótce wychodzi z matką do kościoła. Dochodzi do kolejnej sprzeczki Pawła z teściem, któremu mąż córki najwyraźniej przeszkadza. "Dobrze jest wtedy, kiedy kupuję - krzyczy wreszcie Paweł, wyliczając nabyte za jego pieniądze przedmioty. - Muszę stąd zabrać Krystynę, trzeba w tym domu zdrowo przewietrzyć!" Coraz częściej młodym nie układa się, nawet w rzadkich chwilach wytchnienia dochodzi do konfliktów, jak choćby na dancingu, gdy podczas sprzeczki Paweł policzkuje żonę... Do Pawła przyjeżdżają ze wsi rodzice - oprowadza ich po "swojej" budowie, pokazuje, gdzie stanie jego dom. Wie, że na wieś już nie wróci, że tu jest jego miejsce. Któregoś ranka lekarz w przychodni relacjonuje Krystynie telefoniczną rozmowę z jej mężem: Paweł zrobił mu awanturę, posądzając go o romans z Krystyną. I dopiero od lekarza dowiedział się, że Krystyna jest w ciąży, że wymaga teraz szczególnie troskliwej opieki. Lekarz nie potrafi zrozumieć milczenia Krystyny. Krystyna wraca do swego biurka, przegląda kartotekę. Nagle rozbija szybę ścianki działowej, przechyla przez otwór, podnosi się zakrwawiona i osuwa na podłogę...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:36:39
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski