Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAZIOWIE

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1990. 01. 30
 • Barwny, 5 odcinków x ok. 30 min

Adaptacja książki Antoniny Domańskiej pt. "Paziowie króla Zygmunta". Akcja serialu toczy się za czasów króla Zygmunta Starego. Na jego dworze przebywa siedmiu rezolutnych i skorych do figli paziów. O ich przygodach opowiadają kolejne odcinki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAZIOWIE KRÓLA ZYGMUNTA
Powieść
AutorAntonina Domańska

1

 • Odcinek serialu
 • 32 min

Sprytni chłopcy postanawiają uzdrowić wiecznie niedomagającego doktora Karabatiusa. Podejrzewają bowiem, że "chory" jest po prostu zwykłym hipochondrykiem. Po bezskutecznej kuracji medyków włoskich, chłopcy ordynują mu własną - odczynianie uroków. W jej wyniku Karabatius niespodziewanie wraca do zdrowia.

2

 • Odcinek serialu
 • 27 min

Tym razem pięciu niesfornych paziów postanawia spłatać figla szpiegującej ich nieznośnej dworce Papacodzie. W tym celu postanawiają wprowadzić do jej sypialni osła.

3

 • Odcinek serialu
 • 29 min

Tym razem niesforni chłopcy postanawiają wykorzystać wiadomość, że pani Serczykowa, królewska kucharka, wierzy w duchy. Nocą, gdy Bogu ducha winna kobieta smacznie śpi, wynoszą ją razem z łóżkiem na środek sadzawki.

4

 • Odcinek serialu
 • 24 min

Kolejną ofiarą paziowych figli jest pan Florian - królewski sekretarz, który w tajemnicy z lubością oddaje się astrologii i czarnej magii. Paź Mikołaj postanawia zrobić mu kawał i pokazać moc swoich "czarów". Na jego "magiczny" znak przekupka na krakowskim rynku tłucze wszystkie naczynia ze swego straganu.

5

 • Odcinek serialu
 • 27 min

Kolejny figiel paziów, w wyniku którego na zamku pojawiły się "duchy", rozgniewał królową Bonę. Na chłopców padł blady strach. Zwłaszcza że dwóch z nich - przyłapanych na gorącym uczynku - ma być odesłanych do domu. Dla każdego pazia wyrzucenie ze służby to hańba. Dlatego Jędrek i Paweł nocą sami opuszczają Wawel. Dzięki temu spostrzegają pożar w kaplicy i podnoszą alarm. Przyczyniają się w ten sposób do uratowania życia królewnie i jej niani.

2024.06.06 02:38:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.