Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LATO MIŁOŚCI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Białoruś
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1994. 12. 08
 • Język:
  rosyjski
 • Barwny, 86 min

"Lato miłości" jest adaptacją opowiadania "Nathalie" Iwana Bunina (1870 - 1953) - wybitnego rosyjskiego nowelisty i poety, laureata Nagrody Nobla w 1933 roku. Już sam fakt, że Feliks Falk zainteresował się prozą Bunina, wydaje się niezwykły. Reżyser ten znany jest bowiem głównie jako współtwórca "kina moralnego niepokoju", autor takich filmów, jak "Wodzirej", "Bohater roku", "Był jazz", "Idol". Przed kilku laty zaś głośno było o jego "Samowolce" - brutalnym, mocnym filmie o stosunkach panujących w wojsku. Tymczasem "Lato..." jest utworem o miłości, o jej narodzinach, niepokojach i dwu dopełniających się obliczach - duchowym i cielesnym. W role głównych bohaterów filmu udanie wcielili się aktorzy młodzi i mało jeszcze znani. Aleksandra i Sonię zagrali Siergiej Sznyriew i Daria Powieriennowa - dwoje Rosjan tuż po szkole aktorskiej. Kreacja Nathalie przypadła w udziale Polce Ewie Bukowskiej, której głosu użyczyła Alona Lisowska. Film nakręcono bowiem po rosyjsku, co niewątpliwie zbliżyło go literackiego pierwowzoru. Feliks Falk postawił na wierność noweli Bunina, modyfikując jedynie nieco zakończenie i odważniej podkreślając jej erotyczną aurę. Akcja filmu rozpoczyna sie w momencie przybycia studenta Aleksandra do podupadłego majątku wuja Czerkasowa. Sposób, w jaki wita go Sonia - córka gospodarza, niedwuznacznie świadczy, że gość przypadł jej do gustu. Mimo swej filigranowej budowy i powierzchowności nastolatki jest dziewczyną władczą i pełną temperamentu. Śmiało i bez ogródek proponuje kuzynowi swoje wdzięki. Żeby nie budzic podejrzeń ojca, poznaje Aleksandra z drugą przebywającą w dworku dziewczyną. Jest nią subtelna, wrażliwa Polka Nathalie Stankiewicz - imponująca Soni wykształceniem i dystynkcją. Aleksander, dotychczas zupełnie nie wprowadzony w sprawy miłości, w ciągu jednego lata przechodzi przyspieszoną edukację. Świat namiętności i zmysłów poznaje podczas nocy spędzonych z Sonią, po krainie lirycznych oczarowań i romantycznych fascynacji wędruje za dnia wspólnie z Nathalią. Cierpi z powodu wewnętrznego rozdarcia, a jednocześnie czuje wdzięczność do losu, że może przeżywać miłość w całej jej pełni. Lato jednak pomału zmierza ku końcowi, a między uczestnikami miłosnego trójkąta dochodzi do coraz większych napięć.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NATHALIE
Opowiadanie
AutorIwan Bunin
PrzekładTadeusz Junak
2024.06.06 02:38:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.