Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

77N

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny, 22 min

77N to szerokość geograficzna na której znajduje się Polska Baza Polarna. To zaledwie 1200 kilometrów od bieguna północnego. Badacze naukowi spędzają tu rok, żeby gromadzić informacje na temat procesów zachodzących na naszym globie. Na tej samej szerokości geograficznej, pod koniec XIX wieku doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków w historii Arktyki. Lód unieruchomił i zniszczył statek na którym Amerykański badacz George Washington De Long wraz z kilkudziesięcioma śmiałkami próbował dostać się do bieguna. Rozpoczęła się desperacka, wielotygodniowa wędrówka w poszukiwaniu pomocy. Bezlitosne warunki zabijały ich jednego po drugim - z zimna, wycieńczenia i głodu.
Film jest oniryczną opowieścią, w której historia i współczesność przeglądają się w sobie nawzajem. Jak bardzo zmieniliśmy się w ciągu tych stu lat? Czy udało nam się przez ten czas zrozumieć i poskromić Arktykę? Dziś mamy do dyspozycji technikę zapewniającą bezpieczeństwo, jednak nasza obecność tam, wciąż ma w sobie coś z eksploracji odległej, niebezpiecznej ale fascynującej planety.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 09:29:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski