Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HEN I WOJNA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2020
 • Barwny, 44 min

Opowieść pisarza Józefa Hena o jego wojennych losach naznaczonych burzliwymi wydarzeniami. Kluczowe momenty w jego biografii tego okresu to bombardowanie Warszawy we wrześniu 1939 roku, ucieczka na Wschód po wkroczeniu Niemców, wcielenie do Armii Czerwonej, ucieczka z obozu pracy do tworzącej się Armii Andersa, pobyt w Samarkandzie i wstąpienie do 2 Armii Wojska Polskiego. Niemal wszystkie te wydarzenia zostały później wykorzystane w scenariuszach filmowych Józefa Hena. Biograficzna opowieść zostaje skonfrontowana z fragmentami filmów Don Gabriel, Nieznany, Nikt nie woła, Kwiecień i Krzyż Walecznych. Z opowieści wyłania się mityczna postać Żyda tułacza, cudem ocalonego z pożogi wojennej, rozważającego rolę przypadku w swoim życiu, kontemplującego świat i ludzi z pogodnym dystansem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2020
  Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej)-Nagroda Publiczności
2020.11.24 01:01:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl