Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZTUKA PONAD ŻYCIEM

 • Film w produkcji
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2022
 • Gatunek:
  Dokument fabularyzowany
 • Barwny, 55 min

Filmowa opowieść o wybitnej artystce, twórczyni polskiego art deco – Zofii Stryjeńskiej. Okrzyknięta księżniczką malarstwa polskiego w 1925 roku na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu w Paryżu zdobyła aż cztery Grand Prix. Sława Zofii Stryjeńskiej rozwinęła się bardzo szybko i już w młodości sięgnęła zenitu. Malarka obracała się pośród bohemy najznakomitszych artystów dwudziestolecia międzywojennego – Iwaszkiewicz, Szymanowski, Rubinstein, Boy, Witkacy... Paradoksalnie największe sukcesy artystyczne Zofii Stryjeńskiej splatają się z coraz to głębszymi perypetiami w jej życiu osobistym. Dwukrotnie osadzona w zakładzie psychiatrycznym przez męża, staje na krawędzi emocjonalnego załamania. Jednak ta krucha i niezwykle wrażliwa kobieta nie poddaje się i rzuca w wir pracy. Ucieka od codzienności w rejony mitu i legendy tworząc swój własny, niepowtarzalny styl będący połączeniem wartości kultury świeckiej ze słowiańską tradycją.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 09:16:09
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman