Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAPITAN CONRAD

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska, Francja
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1993. 04. 19
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Język:
  polski, rosyjski, francuski
 • Barwny, 58 min

  Film jest pierwszym epizodem cyklu filmów o Conradzie, reszta filmów wyprodukowana została przez Francuzów.

Serial biograficzny o Józefie Konradzie Korzeniowskim, bardziej znanym jako Joseph Conrad, światowej sławy pisarzu angielskim polskiego pochodzenia. Zanim jednak Conrad związał swoje życie z literaturą, przez wiele lat pracował jako marynarz. W zawodzie tym doszedł do rangi kapitana. Doświadczenia zdobyte na morzach całego świata wykorzystał później w licznych powieściach i opowiadaniach, zyskując sobie opinię klasyka literatury marynistycznej.
Po śmierci ojca, poety Apollona Korzeniowskiego, kilkunastoletni Konrad wspomina swoje dzieciństwo. Cofa się pamięcią do czasu, kiedy miał 4 lata. Był rok 1862, rodzina Korzeniowskich mieszkała wówczas w Warszawie. Apollon, aktywny działacz niepodległościowy, zostaje przez władze carskie skazany na zesłanie w głąb Rosji. Żona poety postanawia nie opuszczać męża w chwili tak ciężkiej próby. Wkrótce cała trójka wyrusza z kraju. Początkowo docierają do Wołogdy. Warunki życiowe, jakie tam zastają, są bardzo trudne. Apollon jednak nie traci ducha. Z czasem zaczyna organizować miejscowych zesłańców w komitet, który miałby ich reprezentować wobec władz. To, rzecz jasna, nie podoba się Rosjanom. W rezultacie zapada decyzja o przeniesieniu Korzeniowskich do Czernihowa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.08.30 00:14:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency