Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

I BLISKO I DALEKO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 53 min

Film ukazuje Kazimierza Kutza na przestrzeni prawie pół wieku. Wojciech Sarnowicz, autor tego projektu, zrealizował dwa filmy poświęcone bohaterowi. Pierwszy w 1971 r. nosił tytuł "Kazimierz Kutz" i był poświęcony pracy na planie "Perły w koronie", drugi zrealizowany w 1994 r. , "Fakty i mit" związany był z powstawaniem filmu o tragedii górników z kopalni Wujek w stanie wojennym. Oba te filmy pokazywały nie tylko pracę reżysera filmowego, ale dzięki rozmowom z nim pozwalały śledzić nie tylko sam proces twórczy, ale także stosunek Kazimierza Kutza do historii Śląska, jego skomplikowanych problemów, a przede wszystkim poznać motywację zachowania tutejszych ludzi w zderzeniu z historią. Reżyser z jednej strony uświadamia Ślązakom kim są, z drugiej odbiorcom spoza Śląska ułatwia zrozumienie ich postaw. I chociaż filmy o których mowa wtopione są w tutejszy pejzaż, i mówią faktach tu zaistniałych, to niosą z sobą uniwersalne przesłanie. Owo przesłanie dotyczy obrony ludzkiej godności, prawa do związków z tradycją, ale także ukazuje proces wchodzenia w nowoczesność. Wszystkie te cechy tutejszej ludności wynikały z jej historycznego doświadczenia, które owocowało odmiennością zarówno od Polski, jak i krajów pod których rządami Ślązacy byli przez ponad sześć wieków. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 00:32:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.