Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"JEDEN Z CZARNEJ LISTY 93"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 39 min

Sylwetka księdza Stanisława Suchowolca, działacza podziemnej Solidarności w Białymstoku. Ksiądz urodził się 13 maja 1958 r.. W 1977 r. wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, w czerwcu 1983 r. przyjmuje święcenia kapłańskie. Zostaje wikariuszem w parafii w Suchowoli, sześciotysięcznej osadzie przy trasie Białystok - Augustów, w odległości 4 km od wsi Okopy, miejsca urodzenia ks. Jerzego Popiełuszki. Obaj kapłani zaprzyjaźniają się ze sobą. 11 listopada 1984 r. razem mieli koncelebrować Mszę Świętą za Ojczyznę. Niestety, 3 tygodnie wcześniej ks. Jerzy zostaje zamordowany. Ta śmierć była silnym wstrząsem dla młodego kapłana. Począwszy od listopada 1984 r. ks. Suchowolec wprowadza w każdą drugą niedzielę miesiąca mszę św. za ojczyznę i w intencji beatyfikacji ks. Jerzego. Przy kościele zakłada Izbę Pamięci zamordowanego kapłana, a na cmentarzu przykościelnym wznosi jego symboliczny grób. Rodzicami ks. Jerzego opiekuje się jak rodzony syn.
Msze św. za ojczyznę zaczęły przyciągać wiernych z całego regionu. Zaniepokojone władze próbowały naciskami na przełożonych kościelnych zmusić ks. Suchowolca do milczenia. Gdy to nie pomogło, zaostrzono inwigilację, straszono anonimami o rychłej śmierci. W 1985 r.wiosną ks. Suchowolec zostaje pobity przez tzw. nieznanych sprawców, a latem uszkodzono hamulce w jego samochodzie tak, że jadący nim pracownik parafii ledwo uszedł z życiem z ciężkiego wypadku.
W lipcu 1986 r. ks. Suchowolec zostaje przeniesiony do parafii w Białymstoku. Tam wprowadza msze św. za Ojczyznę, buduje pomnik ku czci ks. Popiełuszki, inicjuje duszpasterstwo robotników, konsoliduje miejscową opozycję, pomaga rodzinom prześladowanych działaczy Solidarności. Równocześnie podejmuje studia na KUL - u. Nocą 30 stycznia 1989 r. współlokatorów plebanii, budzi swąd spalenizny. Przerażeni wyważają drzwi do pokoju ks. Suchowolca i znajdują go na podłodze, obok własnego łóżka, z głową położoną po przeciwnej stronie niż poduszka. Nie daje znaku życia. Obok zwłok leży Nika, tresowany doberman, przyjaciel i obrońca księdza. Sekcja zwłok wykazała, że zgon nastąpił pomiędzy 2 a 4 w nocy, na skutek zatrucia tlenkiem węgla. W górnej części klatki piersiowej stwierdzono krwawe wylewy, powstałe na skutek uderzenia. Według oficjalnej wersji przyczyną zgonu miał być nieszczęśliwy wypadek. W filmie świadkowie wydarzeń próbują odtworzyć okoliczności jego śmierci. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.