Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI Z WACHLARZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 65 min

    Uwaga: rok produkcji niepewny.

Ideą filmu jest przypomnienie i utrwalenie w pamięci narodowej zapomnianych dokonań bohaterskiej formacji dywersyjno - wywiadowczej ZWZ, a następnie AK o kryptonimie Wachlarz. Autorka ustami biegłych w temacie historyków przekazuje genezę, struktury i akcje bojowe tej niezwykłej formacji działającej w okresie wrzesień 1941 - marzec 1943, czyli w czasie największych sukcesów Armii Niemieckiej. Biografem Wachlarza - formacji, której strefa działania sięgała po Dźwinę i Dniepr, jest Cezary Chlebowski. Jego publikacje wspierają autorkę filmu. Cennym materiałem, który wzbogaca film, są wspomnienia żyjących żołnierzy Wachlarza, szczególnie Ewy Zielińskiej (z.d. Jaroszewicz) ps Marta oraz pozostałych przy życiu czterech osób. Autorka wykorzystuje też relację filmową z ostatniej tradycyjnej mszy św. Wachlarza z 2014 roku. Walorem dokumentu są materiały z archiwum Wachlarza CAW w Rembertowie, archiwum IPN, archiwum MZZAK oraz muzeów, a także zachowane pamiątki rodzinne, głównie rodziny Grocholskich. Film jest nowoczesnym dokumentem historycznym związanym z zapomnianym, a ważnym i bohaterskim epizodem walki z niemieckim okupantem. Ma on szansę trafić szczególnie do młodzieży, ponieważ ze względu na specyfikę działań Wachlarza, rekrutowano do niego szczególnie ludzi młodych. Jest szansa, że głęboki patriotyzm, odwaga i umiejętność podejmowania szybkich decyzji, co miało miejsce w przypadku żołnierzy Wachlarza, staną się pozytywnym wzorcem dla młodych Polaków i obudzą w nich chęć pogłębiania pozytywnych cech charakteru. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.06.13 23:51:35
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych