Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZALOM LEJBUSZEWO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 27 min

Jedna z bardziej szarych dzielnic Szczecina - Niebuszewo. Do dziś pamięta się jej powszechnie używaną nazwę - Lejbuszewo. Chodząc ulicami tego rejonu miasta, można jeszcze dziś napotkać ślady przelotnej, ale bardzo intensywnej po wojnie obecności Żydów. Ostatnie ślady i ostatnich ludzi identyfikujących się z tą społecznością.
Niebuszewo tętniło kiedyś żydowskim życiem - kulturalnym, duchowym, gospodarczym. Zarysy żydowskiej historii Lejbuszewa mogą dziś przywołać opowieści tych, którzy opuszczali to miejsce po traumatycznym "sześćdziesiatym ósmym", nieco później, nieco wcześniej. Na kilka dni lipca 2007 r. zjechali się z całego świata, przywożąc bagaż kilkudziesięcioletnich doświadczeń, finansowych czy naukowych karier, albo po prostu zwykłego życia. Czasem przyjeżdżają na zapyziałe szczecińskie Lejbuszewo z naprawdę wielkiego świata i establishmentu.
Na czym polega fenomen tego przelotnego żydowskiego gniazda w biednym zakątku Szczecina? Co jest istotą tego przyciągania, które sprawia, że na jedno wezwanie przewodniczącej wymierającego oddziału TSKŻ, jak ćmy przylatują ludzie z całego świata? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.04.30 23:46:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski