Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKRZYPCE ROTSZYLDA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1988. 11
 • Barwny, 1700 m, 60 min

Małe miasteczko gdzieś w Polsce z czasów sprzed II Wojny Światowej. Jan, rzemieślnik wytwarzający trumny jest wirtuozem skrzypiec. Wykorzystuje swój talent występując wraz z żydowską kapelą na lokalnych uroczystościach. W życiu, twardy i nieustępliwy, surowy nawet dla słabowitej żony łatwo popada w konflikt z kierującym kapelą sklepikarzem reb Mosze i postanawia opuścić zespół.
Wkrótce umiera jego żona zaś Jan, który choć za za życia Marty nigdy nie okazywał jej uczucia - teraz doświadcza ciężkiej straty.
Wielbicielem talentu Jana jest młody krewny sklepikarza - Rotszyld, który zamiast o handlu marzy o grze na skrzypcach, ukradkiem słuchając gry swego idola. Namawia Jana do powrotu do zespołu, szykuje się bowiem wesele młynarzówny - ten jednak zgorzkniały i pogrążony z żałobie odmawia.
Jan umiera, przed śmiercią zostawia jednak swoje skrzypce Rotszyldowi, który zadziwia wszystkich swoją grą na weselu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Opowiadanie Antoniego Czechowa
Opowiadanie
AutorAntoni Czechow
2022.03.26 00:24:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego