Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STEFAN GIEROWSKI. PORTRET

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 24 min

Bohaterem filmu jest Stefan Gierowski, nestor polskiego malarstwa.
Stefan Gierowski (ur. 1925) jest jednym z ostatnich wielkich żyjących polskich malarzy, wybitnym klasykiem polskiej nowoczesności. Absolwent krakowskiej ASP w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Skończył także historię sztuki. Początkowo malował obrazy przedstawiające, od przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, każdy kolejny obraz z tysiąca, który powstał, został nazwany numerem 9. W jego domu wisi obraz nr 1 z liczonych, który zostanie pokazany w filmie). Wyjątkiem jest Dekalog, tu kolejne obrazy szczegółowo objaśniał za pomocą słów, za ten cykl otrzymał w 1989 roku Nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej Solidarność. W latach 80. związany był z kręgiem kultury niezależnej. W 1980 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Cybisa przyznawaną za całokształt twórczości. W 1981 roku był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej.
Przez wiele lat wykładał na warszawskiej ASP, był też dziekanem wydziału malarstwa. Miał ponad stu dyplomantów. Założył fundację własnego imienia, która organizuje wystawy (m.in. o abstrakcji, obecnie o op - arcie), a także prezentuje kolejne odsłony twórczości Gierowskiego.
Zdjęcia zrealizowane w domu i pracowni artysty. W swojej pięknie oświetlonej naturalnym światłem pracowni, przy stole do pracy, na którym wciąż widać jeszcze ślady twórczej pracy (farby, pędzle, kartka, na której wciąż coś dopisuje i doszkicowuje) opowiada o kolekcji swoich obrazów. Gromadzi ją od 50 lat, zatrzymując najbliższe sobie obrazy. W ten sposób zgromadził ich w domu ponad sto spośród około tysiąca namalowanych. Wiszą na ścianach wszystkich pomieszczeń, a także znaczna ich liczba znajduje się w pracowni artysty.
Stefan Gierowski przy sztalugach opowiada o jednym ze swoich obrazów, wyjaśniając znaczenie znajdujących się na nim barw. Opowiada też, jakie kolory używane przez niego do malowania były szczególnie istotne i o tym, jak się zmieniały na przestrzeni czasu. Ujawnia ich znaczenie, mówi a także o tym, z którymi kolorami mu nie po drodze. Wyjaśnia, na czym dla niego polega malarstwo, wysuwając na czoło rolę światła.
Artysta wspomina początki swojej twórczości inspiracje, jakimi były rodzinne strony Kielecczyzny i że zapamiętane stamtąd kolory powracały później w dalszej twórczości. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.12.04 01:15:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych