Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻABA. KPT. Ż. W. DANUTA WALAS-KOBYLIŃSKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 46 min

Biografia kpt. Żaby - pierwszej kobiety, która dowodziła statkami polskiej marynarki handlowej. Danuta Walas - Kobylińska była jedynym kapitanem w spódnicy w Europie i jednym z dwu na świecie. Stąd często kierowano ją do wybranych portów, by zwrócić uwagę na ofertę PŻM. "Przez wiele dziewczęcych lat nie czułam się kobietą" - kokietuje kpt. Żaba. Zdjęcia w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym stanowczo temu przeczą. Długo nie mogła dostać przydziału. Wreszcie zachorował dowodzący stojącym na Kubie 10 - tysięcznikiem KWK Wujek. Dyrektor PŻM przydzielił zadanie przyprowadzenia jednostki kapitanowi kobiecie. Wywiązała się z zadania i dalsze przydziały były już naturalne. Woziła rozmaite towary. Kolega z pokładu, Bolesław Niepolski wspomina: Mówili, że to drobnica. Myśmy wiedzieli, że to meble pokroju: granatniki, rozłożone Migi - 17. Raz na nadbrzeżu pękł kontener, patrzę, a tu wysuwa się dobrze znany kształt czołgu T - 34.
W filmie wykorzystano fotografie rodzinne oraz unikalną kronikę filmową w całości poświęconą bohaterce. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.07.22 00:49:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency