Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY SZANIAWSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 26 min

Biografia Jerzego Szaniawskiego, zwanego często "milczącym" ze względu na swoją niechęć do pogłębionych wywiadów i spowiedzi, pełna jest znakow zapytania. Powojenne losy Jerzego Szaniawskiego wydają się być szczególnie tragiczne.
"Errata do biografii Jerzego Szaniawskiego" opowiada o życiu twórcy, niezależnego, przynależącego do wyniszczonej po II wojnie światowej przez PRL generacji ziemiańskiej inteligencji. "Errata" to próba rekonstrukcji wydarzeń towarzyszących powolnemu odsuwaniu Jerzego Szaniawskiego od środowiska literackiego, a przede wszystkim opowiadanie o sekowanym i systematycznie niszczonym przez niechętne mu władze, urzędników instytucje PRL i zawistnych ludzi, artyście. Jerzy Szaniawski nie był pisarzem wywrotowym, nie był niebezpieczny dla PRL w sensie dosłownym. Był natomiast reliktem czasów dawno minionych, przez PRL wyklętych. Został kiedyś nazwany "twórcą epoki imperializmu". Jego ziemiańskie korzenie, przedwojenny wizerunek posiadacza ziemskiego, dramaturga bezpiecznie zaszytego w swojej posiadłości w dworze w Zegrzynku budziły zawiść i niechęć środowiska liteackiego. Z kolei posiadany majątek - arakcyjna ziemia nad Narwią i Zalewem Zegrzyńskim - stanowił nie lada pokusę dla miejscowego PGR - u i ośrodka PTTK. Nękano więc Szaniawskiego podatkami, domiarami, nawet włamaniami. Po kawałku przywłaszczano jego ziemię.
W okresie "rozkwitu" turystycznego okolic nowo powstałego Zalewu Zegrzyńskiego, dramaturg otoczony przez hałasującą zgraję wycieczkowiczów żeni się z Anitą Szatkowską. Wegetują wspólnie w zrujnowanym dworku kilka lat. Ten okres życia Jerzego Szaniawskiego owiany jest tajemnicą. Według niektórych Anita Szatkowska, będąc osobą niezrównoważoną psychicznie, doprowadziła do śmierci męża, według innych jako jedyna zdawała sobie sprawę, jak wiele sił chciałoby przejąć jego majątek i spuściznę po nim.
Niestety historia Jerzego Szaniawskiego kończy sie tragicznie. Po jego śmierci Anita Szaniawska mieszka jeszcze kilka lat w dworku. W roku 1977 wybucha tam pożar, w którym ginie dwóch meżczyzn. Z dworku zostają zgliszcza, Anita zostaje zamknięta w Tworkach. Do dnia dzisiejszego dworek nie został odbudowany. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.11.13 12:27:43
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl