Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ALFRED SZKLARSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 24 min

Alfred Szklarski, autor słynnego cyklu książek o przygodach Tomka Wilmowskiego, ma w swoim życiorysie pisarza dużą lukę. Jego debiut literacki miał miejsce w grudniu 1939 roku. Opublikował wtedy pierwsze opowiadanie. Tyle tylko, że publikacja miała miejsce w tzw. prasie gadzinowej wydawanej przez okupanta. Szklarski publikował swoje opowiadania i powieści w odcinkach, w gazetach wydawanych przez Niemców, przez cały okres okupacji.
W oficjalnych notkach biograficznych jeszcze w 2003 roku nie wspomina się o latach okupacji i wyroku 8 lat, na jaki skazano Szklarskiego w 1949 roku za kolaborację z hitlerowskim okupantem. Sam Szklarski po 1956 roku wymazał te fakty ze swojego życiorysu. Nigdy o tych sprawach publicznie nie mówił.
W filmie o Szklarskim opowiadają Tomasz Zapert, Krzysztof Kłosiński, ks. Adam Zelga - współautor ostatniej książki Szklarskiego i córka autora. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.10.16 14:03:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman