Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1974
 • Premiera:
  1981
 • Czarno-biały, 52 min

  Lokacje: Łódź (ul. Wróblewskiego, ul. Braterska).

Pierwszy i jedyny film fabularny przedwcześnie zmarłego w 1981 r., w wieku zaledwie 35 lat, Wojciecha Wiszniewskiego. Absolwent łódzkiej PWSFTViT był autorem wielu filmów dokumentalnych nagradzanych na krajowych i zagranicznych festiwalach, z których najbardziej znane to: "Zawał serca", "Wanda Gościmińska - włókniarka", "Stolarz", "Sztygar na zagrodzie" i "Elementarz". Wszystkie odznaczały się niepowtarzalnym stylem, intrygowały ujęciem tematu, zaskakiwały stroną wizualną.
"Historia pewnej miłości", zrealizowana w 1974 r., doczekała się swej telewizyjnej premiery dopiero 9 lat później. Historia młodego robotnika, który staje przed szansą otrzymania z zakładu pracy własnego mieszkania pod warunkiem, że się szybko ożeni, i wynikłe z tego powodu, nie zawsze zabawne perturbacje, nie pasowały do początków rozkwitu propagandy sukcesu. Zdjęcia robotniczej Łodzi, gdzie toczy się akcja - szarej, ponurej i obskurnej - też za bardzo odbiegały od obrazu kraju, który "rósł w siłę" i "ludziom żyło się dostatnio". I nawet dziś komedia Wiszniewskiego bardziej niż do śmiechu nastraja do gorzko-ironicznej refleksji.

Bohater filmu, Edek Wieczorek (w tej roli rewelacyjny Andrzej Mellin), to chłopak czysty jak kryształ i naiwny jak dziecko. Pracuje w fabryce, mieszka z matką, marzy o szczęśliwym ożenku i własnym kącie. Pewnego dnia dowiaduje się, że rada zakładowa przydzieliła mu mieszkanie. Ale lokal jest "rozwojowy", więc Edek, chcąc otrzymać klucze, musi jak najszybciej założyć rodzinę. Chłopak nie jest wyrachowany, pragnie ożenić się z miłości. Mimo to jego wybór pada na dziewczynę, którą ledwie zna z widzenia.
Halina jest urzędniczką, skromną maszynistką z przeciętnej rodziny, ale ma ogromne ambicje. Kiedy Edek przychodzi się oświadczyć, przyszła teściowa, znając charakter dziewczyny, delikatnie sugeruje Edkowi, by wybrał raczej starszą z córek, Wacię. Wprawdzie nie jest zbyt urodziwa, lecz za to gospodarna i stateczna. Ale Edek idzie za głosem serca.
Po ślubie mieszkanie państwa Wieczorków zapełnia się meblami, makatkami, bibelotami. Wieczne pretensje Haliny, która nie odwzajemnia miłości męża-robotnika, świadczą jednak o jej znacznie wyższych aspiracjach. W końcu sfrustrowana żona opuszcza dom. Pogrążonym w rozpaczy szwagrem postanawia zaopiekować się Wacia. Wtedy właśnie delegacja rady zakładowej przychodzi do młodej pary w odwiedziny z prezentami i życzeniami szczęścia w nowym lokum. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI
Powieść
AutorLeszek Płażewski
Powieść opublikowana w "Tygodniku Kulturalnym" 1973 nr 22-32, "Odgłosach" 1978 nr 41-46 oraz w wydaniu książkowym w 1988 (Warszawa: LSW). Uwaga: w czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza filmu. Informacja zaczerpnięta z biogramu Leszka Płażewskiego opublikowanego w książce "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. T. 6 N-P". Warszawa: WSiP. 1999
2020.06.18 00:28:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl