Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEŃ KOLIBRA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1984. 11. 19
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2510 m, 88 min

  Lokacje: Wrocław (dworzec Główny), Łódź (Lunapark),

Dziewięcioletni Sławek, chłopiec wrażliwy i nieśmiały, przeżywa ciężki okres. Pasjonuje się lotnictwem i modelami latającymi, jednak dopiero za dwa lata będzie mógł zostać członkiem pracowni modelarskiej. Zapracowani rodzice nie interesują się w dostatecznym stopniu jego problemami i rozwojem. Przed zupełnym osamotnieniem ratuje Sławka przyjaźń z sąsiadem - rówieśnikiem Witkiem. Starszy brat kolegi należy do grupy chuligańskiej, która zmusza obu chłopców m.in. do uczestnictwa w kradzieżach. Pod wpływem zdemoralizowanego Witka Sławek wkracza na niebezpieczną ścieżkę: podrabia podpis ojca w dzienniczku, a następnie wyrywa kompromitującą kartkę, idzie na pierwsze w życiu wagary... Tymczasem do kamienicy sprowadza się nowy lokator: tajemniczy starszy mężczyzna, były lotnik i spadochroniarz, właściciel wspaniałej kolekcji modeli samolotów. "Pan" - bo tak nazywają Janickiego chłopcy - urządza piaskownicę na podwórzu, sadzi drzewka pod oknami. Jego aktywność nie podoba się bandzie. Chuligani konsekwentnie niszczą pracę "starego" i starają się obrzydzić mu życie. "Pan", bystry obserwator, szybko dostrzega trudności przeżywane przez Sławka. Postanawia pomóc mu w realizacji marzeń, a także w uwolnieniu się spod wpływu bandy. Zaprasza go do siebie, zabiera do prawdziwej modelarni. Sławek staje się częstym gościem Janickiego, którego traktuje jak swego dziadka. Rodzice spostrzegają rosnące oddalenie między nimi i synem, ale nie potrafią temu zaradzić. Banda zmusza Sławka do kradzieży ze szkolnej gabloty modelu latającego, który chuligani natychmiast niszczą. Przerażony Sławek nie wraca do domu. Zaalarmowany przez jego matkę "Pan" dowiaduje się od Witka o całej historii i z jego pomocą odnajduje swego pupila. Całą sobotę i niedzielę poświęca na reperację modelu, który w tajemniczy sposób wraca na miejsce. Sławek odzyskuje pewność siebie i przestaje bać się Witka. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia, Janicki zabiera chłopca na lotnisko, umożliwia mu pobyt w prawdziwym samolocie, wreszcie wspólnie konstruują model latający. Po ukończeniu budowy jadą do modelarni: okazuje się, że silnik działa. Tego dnia wizytę byłemu lotnikowi składa ojciec Sławka. Chce swoje niejasne poczucie winy rozładować dość agresywnymi pretensjami o wtrącanie się w cudze życie - wtedy Janicki uświadamia mu, że wyrwał chłopca spod władzy bandy. "Pan" wyjeżdża ze Sławkiem za miasto, gdzie model zwycięsko przechodzi próbę lotu i zyskuje miano "Kolibra". W drodze powrotnej zostają napadnięci przez bandę. Janicki każe chłopcu schować się z modelem, sam zaś zostaje wciągnięty do rudery, gdzie dostaje ataku serca. Ojciec Sławka zabiera go do szpitala. Zbliżają się zawody modeli latających. Komisja zgadza się na udział "Kolibra" poza konkursem. Uszczęśliwiony Sławek biegnie do kliniki, by powiadomić o tym swego przyjaciela...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1985
  Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci)-Wyróżnienie Honorowe
2022.05.21 07:01:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych