Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DUSZA OŚWIECONA. TRZY MIONA UMY DEVI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Indie, Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 51 min

Uma Devi, czyli Wanda Dynowska, to polska teozofka, pisarka i działaczka społeczna, która przez wiele lat związana była z Indiami i ich mieszkańcami, tłumacząc kanon literatury indyjskiej na język polski. Po latach wspierania walki niepodległościowej w Polsce, w 1935 r. Wanda Dynowska dotarła do Indii, aby tam wspierać dwie inne sprawy narodowe: Indyjski Ruch Wolności oraz emigracyjny rząd Tybetu po rozpoczęciu okupacji i inwazji chińskiej. Bohaterka filmu była płodną pisarką i tłumaczką, a wśród jej wielu dzieł znalazła się sześciotomowa Antologia indyjska. Współpracowała z kilkoma przywódcami duchowymi, takimi jak biskup Karol Wojtyła (później papież Jan Paweł II), Dalajlama i Mahatma Gandhi, od tego ostatniego zaś otrzymała imię Uma Devi, jako wyraz szacunku dla ogromu jej prac i jej głębokiej duchowości. Choć odbywała podróże do ojczyzny, aby tam medytować i konsultować się z biskupem Wojtyłą, do śmierci w roku 1971 pozostawała w Indiach. Ostatniej posługi dokonał jej polski ksiądz katolicki. Zaś pogrzeb jej odbył się zgodnie z tradycją tybetańską. Niezwykły portret kobiety łączącej swą działalnością odległe kultury i ludzi, wspierającej potrzebujących, szukającej mądrości i doskonałości w wykraczaniu poza granice tego, co znane. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:30:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski