Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAPEZ

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 10. 27
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 4 odcinki x ok. 58 min

  Lokacje: Wrocław.

Akcja serialu toczy się w latach 1976-80, najważniejsze wydarzenia fabuły skupiają się jednak w połowie roku 1980. Nieco dziwny tytuł jest aluzją do figury geometrycznej, tu - metafory skomplikowanego układu miłosnego. "Trapez" to historia czworokąta erotyczno-uczuciowego, którego "boki" stanowią główne postacie filmu. Są nimi Sylwia, Henryk, Krystyna i Witold. Każdy odcinek opowiada o tych samych zdarzeniach z punktu widzenia kolejnych bohaterów. Reżyserowi udało się stworzyć cztery interesujące portrety psychologiczne oraz pokazać, jak wielkie różnice zachodzą między samooceną a oceną innych. W "Trapezie" mąż inaczej widzi swoją nudzącą się w domu żonę, niż ocenia to ona sama, a potem zainteresowany nią kolega męża. Inaczej jawi się Krystyna - w opinii zabiegających o jej względy mężczyzn atrakcyjna i "łatwa", zaś we własnych oczach kobieta żyjąca marzeniami. Inny jest też Witold - z zewnątrz cyniczny uwodziciel, od wewnątrz - zgorzkniały i nie spełniony frustrat. Poczucie zmarnowanego życia nie opuszcza go, pomimo że zajmuje eksponowaną pozycję społeczną. Jest dyrektorem w dużym, wielozakładowym kombinacie. Mieszka samotnie, ale dostatnio i wygodnie. Pewnego dnia przyjmuje do pracy apetyczną, a przy tym inteligentną Krystynę. Powierza jej posadę gońca. Szybko zdobywa względy dziewczyny. W tym samym czasie zatrudnienie w kombinacie Witolda znajduje również Henryk. Niebawem awansuje na kierownika działu. Z tej okazji wydaje w swoim domu przyjęcie. Podczas biesiady między nim i Krystyną oraz między Witoldem i Sylwią - żoną Henryka nawiązują się wyraźne sympatie. Niedługo w kombinacie wybucha afera z powodu strat produkcyjnych. Henryk bada sprawę. Zaangażowany w rozwikłanie afery żyje w stresie. Dostrzega też, że coraz częściej nie zastaje żony w domu. Zaczyna ją nawet podejrzewać o zdradę. Nie wie, że Sylwia w tajemnicy przed nim chodzi na kursy krawieckie. Atmosfera między małżonkami robi się coraz cięższa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

HENRYK (1)

 • Odcinek serialu
 • 58 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

KRYSTYNA (2)

 • Odcinek serialu
 • 58 min

Wersja historii miłosnego "trapezu" z punktu widzenia Krystyny - młodej, pięknej dziewczyny, która pewnego dnia zgłosiła się do pracy w kombinacie Witolda. Została przyjęta na etat gońca. Szybko zorientowała się, że wpadła swemu przełożonemu w oko. Przyjęła jego zaloty. Wkrótce razem z kochankiem znalazła się w mieszkaniu Henryka na wydanym przezeń przyjęciu z okazji awansu. Ku jej zdziwieniu gospodarz okazał się mężczyzną interesującym i pociągającym. Zauważyła też, że mu się podoba. Jako dziewczyna skrycie marząca o trwałym uczuciu znalazł się w pewnym kłopocie. Z jednej strony Witold - człowiek sukcesu, choć przy bliższym poznaniu - nieco zblazowany i zgorzkniały. Z drugiej zaś - Henryk, miły, sympatyczny, ambitny. Czy któryś z nich jest jej przeznaczony ?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SYLWIA (3)

 • Odcinek serialu
 • 57 min

Henryk, Krystyna, Sylwia i Witold - czworo bohaterów miłosnego trapezu. Dwoje pierwszych opowiedziało już swoje wersje zdarzeń. Teraz kolej na Sylwię. W odróżnieniu od Krystyny nie pracuje zawodowo. Zajmowanie się domem nie zaspokaja jednak jej ambicji. Zwłaszcza że męża, Henryka, coraz bardziej pochłania praca. Na przyjęciu z okazji jego awansu na kierownika działu, między nią a Witoldem zawiązuje się nić sympatii. Witold pomaga zapisać się na kursy krawieckie. Sylwia ukrywa to przed mężem, któremu chce udowodnić, że nie jest kurą domową. Henryk, zapracowany i zestresowany aferą, która wybuchła w kombinacie, dostrzega jednak, że żona wieczorami gdzieś znika. Zaczyna ją podejrzewać. Jest niemal pewien, że spotyka się z Witoldem. By się upewnić, śledzi kolegę. Stosunki między małżonkami stają się coraz bardziej napięte, a atmosfera w domu - trudna do zniesienia. Sylwia nie może się z tym pogodzić. Czuje się przecież niewinna.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

WITOLD (4)

 • Odcinek serialu
 • 58 min

Swoją wersję wydarzeń przedstawia ostatni z bohaterów miłosnego czworokąta - Witold. Obiektywnie odniósł sukces: jest dyrektorem w dużym, wielozakładowym kobinacie, ma wygodne mieszkanie. Krystyna, którą przyjął do pracy, okazała się niezbyt trudną zdobyczą. Zyskał też sympatię Sylwii, żony swego podwładnego Henryka. Subiektywnie jednak czuje się zgorzkniały i sfrustrowany. I nie bez podstaw. Kiedy w kombinacie wybucha afera z powodu strat produkcyjnych, Witold znajduje się wśród podejrzanych. Odwracają się też od niego obie kobiety. Krystyna z nim zrywa. Sylwia postanawia zostać z mężem. Witold uświadamia sobie w końcu, że poniósł życiową klęskę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 00:24:08
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski