Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWINOWACTWO

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1984. 10. 09
 • Gatunek:
  Horror
 • Barwny, 49 min

  Lokacje: Warszawa (Pałac Kultury i Nauki).

Początek roku 1982. Krzysztof jest nauczycielem. Od czasu, gdy jego żona Gośka wyjechała na stypendium do Baltimore w Stanach Zjednoczonych, mieszka sam. Tęskni za małżonką i stara się często do niej pisać listy. Ma nadzieję opuścić Polskę i dołączyć do Gosi, ale zdaje sobie sprawę, że to w tej chwili niemożliwe.
Pewnej nocy Krzysztofa nawiedza dziwny sen. W owej wizji mężczyzna biegnie nocą przez zasnutą oparami łąkę, pełną fioletowych kwiatów. Niedaleko, na nasypie kolejowym, majaczy kobieca postać, w mroku zaś powoli rosną światła zbliżającego się pociągu. Zanim jednak Krzysztof zdoła dobiec do kobiety i uratować ją, sen się urywa.
Gdy miesiąc później nocny koszmar, pełniejszy o kolejną scenę, ponownie nawiedza nauczyciela, ten zaczyna się zastanawiać nad znaczeniem wizji. Po tym jak dostaje list, w którym jego przebywająca w USA żona zawiadamia, że ma zamiar ponownie wyjść za mąż, Krzysztof jest kompletnie zagubiony. Przeglądając atlas z reprodukcjami obrazów trafia na dzieła młodej malarki. Przedstawiają one sytuacje z jego snów. Krzysztof postanawia odnaleźć artystkę.
Dwa obrazy okazują się być starsze od snów nauczyciela o kilka miesięcy. Treść trzeciego Krzysztof poznaje, zanim jeszcze malarka go kończy. Wszystkie zdają się łączyć w ciąg zdarzeń, zapowiadając jakieś nieszczęście. Chcąc poznać istotę nachodzących go wizji, Krzysztof dociera do artystki, Lucyny, oraz jej siostry, Marty. Kobiety nie wydają się jednak zainteresowane próbami zrozumienia charakteru łączących z nimi mężczyznę więzi i traktują go niechętnie. Krzysztof wciąż nie może pojąć powinowactwa snów i obrazów pomiędzy nim a Lucyną. Między siostrami dochodzi do kłótni. Lucyna nie ma ochoty malować ostatniego, czwartego obrazu serii, na co nalega Marta. W końcu jednak ulega woli siostry i spotyka się z Krzysztofem, szukając inspiracji. Dwoje ludzi spędza ze sobą noc.
Krzysztof oczekuje kolejnego snu. Przedtem jednak na szczycie Pałacu Kultury spotyka Martę, która dowiedziała się o jego romansie z siostrą. Marta prosi go, aby przestał się zadawać z Lucyną. W przeciwnym razie dojdzie do tragedii. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:15:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl