Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MŁODZI PYTAJĄ O SIERPIEŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 39 min

W historycznej sali BHP i w okolicy bramy nr 2 Jerzy Borowczak, jeden z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej, odpowiada na pytania trójmiejskich licealistów, dotyczące przebiegu sierpniowego protestu w 1980 roku. Jego opowieść o początkach strajku uzupełniają Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński. W tę narrację włączają się także wypowiedzi sygnatariuszy Porozumień Gdańskich (znanych i tych, którzy nie uczestniczą dziś w życiu publicznym: Lecha Wałęsy, Andrzeja Kołodzieja, Bogdana Lisa, Andrzeja Gwiazdy, Henryki Krzywonos, Stefana Lewandowskiego, Stefana Izdebskiego, Jerzego Kmiecika, Floriana Wiśniewskiego, Józefa Przybylskiego), opowiadających, jak strajkowały ich zakłady pracy i w jaki sposób znaleźli się oni w prezydium MKS. Ks. Henryk Jankowski, Andrzej Kołodziej i Bogdan Borusewicz podkreślają rolę organizowanych w czasie strajku mszy w stoczniach Gdyni i Gdańska, będących wielkim wsparciem dla protestujących. Stanowiły one swoiste narodowe rekolekcje. Zarówno członkowie prezydium MKS, jak i ich doradcy (Jadwiga Staniszkis, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Kowalik, Andrzej Wielowieyski, Jan Olszewski, Jacek Taylor) przypominają i ujawniają wiele pełnych napięcia, ale i anegdotycznych momentów tamtych dni...
Film ilustrowany materiałami archiwalnymi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:23:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman