Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HOW CULTURE WORKS?

 • Podtytuł: A PRACTICAL GUIDE TO BETTER LIVING
 • Tytuł polski: JAK DZIAŁA KULTURA? PRAKTYCZNY PORADNIK LEPSZEGO ŻYCIA
 • Film krótkometrażowy
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2015
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 13 min

Jedni ludzie robią rzeczy dobrze, inni źle. Ci, którzy robią je dobrze, uprawiają więcej seksu i szybciej spłacają kredyty. I tu nasuwa się pytanie, czy jest jakaś ogólna zasada, jak robić rzeczy dobrze? - Takim zadziornym pytaniem zaczyna się film “How Culture Works?” Co ma kultura do tempa spłacania kredytów? Czym w ogóle jest kultura? Dlaczego kultury różnią się między sobą i czy jedne są lepsze od innych? Dlaczego niektóre ich elementy się starzeją a inne nie zmieniły się od tysięcy lat? Dlaczego niektóre łatwo wymienić, a inne uparcie opierają się zmianom choć przynoszą więcej szkody niż pożytku? Czym jest dzisiaj wielokulturowość? “How Culture Works?” jak na podejmowaną tematykę jest pozornie niewinny. Nie pada w nim ani jedno słowo o kontrowersyjnych tematach, zderzeniu cywilizacji i gwałtownych konfliktach między zwolennikami różnych światopoglądów.
Twórcy na najprostszych przykładach pokazują, czym jest kultura, z czego i w jaki sposób powstaje, dlaczego i jak się zmienia. Film stawia tezy z którymi nie sposób się nie zgodzić, a sformułowane na ich bazie zasady działania kultury są uniwersalne. Stosują się zarówno do budzących kontrowersje problemów wielokulturowego społeczeństwa jak i codziennych, indywidualnych wyborów życiowych każdego z nas. Ich zrozumienie pozwala lepiej używać kultury, i - co za tym idzie - po prostu skuteczniej żyć. Twórcy deklarują: “Chcieliśmy by nasz film był maksymalnie praktycznym, obiektywnym przewodnikiem; by ułatwiał świadome kształtowanie naszych sposobów życia w coraz bardziej skomplikowanym świecie.” Całość wykładu składa się na zaskakujący obraz kultury rozumianej jakoś ściśle praktyczne narzędzie, stworzone przez nasz sprytny gatunek, by ułatwiać sobie zaspokajanie wrodzonych potrzeb.
Autorzy prowadzą narrację filmu lekko, na granicy nonszalancji, jednocześnie opierając się na solidnych podstawach; researchu i literaturze naukowej. “Zaczynając prace nad scenariuszem, mieliśmy tylko zarys tezy. Pisząc go, staraliśmy się rozpracować te tematy na własny użytek, dowiedzieć się, jak tak naprawdę działa kultura” - mówią twórcy. Akcja rozgrywa się w nieokreślonej, błękitnej przestrzeni. Styl opowieści, zakorzeniony we współczesnej, post-internetowej estetyce, balansuje pomiędzy biznesowym explanation video, programami Adama Słodowego i popularnonaukowym show w stylu wykładów TED.
Powstanie filmu zainicjowało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena w ramach realizowanego przez siebie projektu o wielokulturowości.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

HOW CULTURE WORKS? w internecie

2022.05.21 07:33:35
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych