Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PREZYDENT

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny + biało-czarny, 35 min

"Powołany na pierwszego urzędnika tego miasta, chcę być pierwszym nie tylko w moich prawach, ale i w spełnianiu moich obowiązków"- tak mówił 8 listopada 1932 roku Leon Barciszewski, obejmując urząd prezydenta Bydgoszczy. Nic dziwnego , że swoją pracowitością i skromnością zaskarbił sobie szybko sympatię mieszkańców, którzy mówili o nim "nasz prezydent". Leon Barciszewski wybrany został prezydentem Bydgoszczy na okres 12 lat. Pozostał nim jednak tylko siedem - do czasu aresztowania i śmierci w listopadzie 1939 roku. Ale podczas tej skróconej i bardzo trudnej ze względu na kryzys kadencji udało mu się podźwignąć miasto z marazmu, zmniejszyć bezrobocie i dokonać kilku ważnych inwestycji. – To wtedy zaczyna się okres dobrego rozwoju - po zakończeniu już kryzysu - fabryki Kabla to też czas przedsiębiorstwa wielkiego Bacon Export - opowiada prof. Janusz Kutta, historyk.
Znakomity samorządowiec, doskonale przygotowany do pełnienia urzędu prezydenta miasta, Leon Barciszewski był też człowiekiem wielkiego serca i honoru. To właśnie potrzeba wyjaśnienia kłamliwych oszczerstw rzuconych przez Niemców pod jego adresem spowodowała, że po kilkutygodniowej ewakuacji wrócił do Bydgoszczy, aby oczyścić się z zarzutów sprzeniewierzenia miejskiej kasy. – Wrócił z z dwóch powodów. Pierwszy - z powodu kasy: jako człowiek honoru nie mógł się pogodzić z oskarżeniem. Również ważne było to drugie, czyli prześladowania bydgoszczan, za co on rzekomo ponosił winę. On jakby wiązał te dwie sprawy i czuł się odpowiedzialny, żeby to wyjaśnić – mówi Wiesław Trzeciakowski z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Nie przypuszczał, że te zarzuty miały być pułapką na niego zastawioną przez okupantów. Aresztowany 9 października 1939, został rozstrzelany miesiąc później. – Pytanie, które we mnie się rodzi, to, czy nie powinien był wrócić sam. To pytanie mamie też pewnie przychodziło do głowy - wyznaje Anna Borkowska, wnuczka prezydenta Leona Barciszewskiego.
W filmie sylwetkę prezydenta Leona Barciszewskiego przybliżają nie tylko relacje członków rodziny i historyków, ale też unikatowe zdjęcia pochodzące z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, bydgoskiego Muzeum Okręgowego, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz zbiorów prywatnych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:47:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor