Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HONOR MIASTA. POWSTANIE WARSZAWSKIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  2014
 • Barwny, 52 min

Film "Honor miasta" w reżyserii Eugeniusza Starky'ego ukazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów w historii XX wieku, największą bitwę ruchu oporu w Europie w czasie II wojny światowej. Przedstawia wkład narodu polskiego w walce o wolność Europy w czasie wojny, pokazuje heroizm, patriotyzm i poświęcenie ówczesnej generacji Polaków. Film przybliża powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i Pradze. "Honor miasta" jest istotnym dokumentem niezbędnym w zrozumieniu historii, która kształtuje świat. Pięć lat koszmarnej niemieckiej okupacji; łapanki, egzekucje, obozy koncentracyjne, nie pozostawiły warszawiakom alternatywy. Powstanie było odwetem za zbrodnie popełnione przez znienawidzonych Niemców, było sprawą honoru. Oblężenie Warszawy we wrześniu 1939 roku było preludium do powstania w sierpniu 1944 roku. Powstańcza Warszawa stała się swoistym drugim frontem na froncie wschodnim. To jedyny w historii II wojny światowej przypadek dwukrotnej walki miasta o wolność, godność i człowieczeństwo.
Dokument powstał w celu zaznajomienia światowej widowni z rangą powstania warszawskiego.Obok bogatego materiału archiwalnego, film wypełniają wywiady z uczestnikami powstania po obu stronach barykad, komentarze znanych historyków i polityków. O powstaniu warszawskim i jego roli mówią m.in.: historycy Norman Davies, Marek Chodakiewicz, powstańcy Jan Moor Jankowski, Julian Kulski i Wienczysław Wagner, sanitariuszka Wanda Lorenc oraz Jan Nowak Jeziorański, Zbigniew Brzeziński i żołnierz niemiecki Mathias Schenk. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2019
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-Nagroda Specjalna
  za wieloletnie podejmowanie tematyki Festiwali Polonijnych „Losy Polaków”
2019.11.13 00:15:18
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego