Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPADEK

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1989. 06. 02
 • Barwny, 77 min

  Lokacje: Warszawa (Pałac Kultury i Nauki), Stary Sącz (Baszta Klasztorna, Rynek), Prostki, Krupin.

Bohater filmu, stary Leon Zabielak, wspomina swoją młodość, która przypadła na lata trzydzieste i wojnę. Powracają obrazy jego małej ojczyzny - Buczacza i okolic. To miasteczko nad rzeką Strypą jawi mu się jako miejsce piękniejsze, bogatsze niż inne, które w ciągu swego długiego życia poznał. Ze wzruszeniem przypomina sobie mieszkańcow Buczacza - starego księdza, rodzinę Słobodzianów, przyjaciela Staśka Pyzika, obłąkaną Ryfkę, starego Żyda - woźnicę i jego syna, z którym w przedziwny sposób związały się po wielu latach losy rodziny Zabielaka. Mieszanka wyznań i obyczajów, z jakimi na co dzień się spotykali, czyniła z nich ludzi otwartych, tolerancyjnych, dobrych i lubiących się nawzajem. We wspomnieniach Zabielaka powraca także przedwojenna atmosfera wschodnich kresów, pełna tajemnic i mistycyzmu. Mieszkańcy tych okolic potrafili przewidzieć datę swej śmierci. Tytułowy spadek to plac w Buczaczu, będący zapisem testamentowym pewnego obywatela amerykańskiego na rzecz Leona Zabielaka, w dowód wdzięczności za uratowanie życia w czasie wojny. Dziedzictwo okazuje się jednak wielce kłopotliwe.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:13:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman