Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z KRÓLESTWA ŚMIERCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 26 min

Przejmująca opowieść o losach ośmiorga ludzi, ostatnich świadków istnienia obozu zagłady w Sobiborze. Po latach spotykają się w miejscu, które na zawsze odmieniło ich życie. W dzisiejszym Sobiborze nie zachowały się obiekty obozowe. Po miejscu kaźni pozostała jedynie rampa kolejowa i dom komendanta, a teren byłego obozu wyznaczają obeliski i tablice pamiątkowe. Ale i wcześniej Sobibór był jednym z najbardziej tajemniczych miejsc eksterminacji Żydów. Większość dokumentów akcji Reinhard przeprowadzonej w 1943 r. w obozach śmierci w Bełżcu, Sobiborze i Treblince została zniszczona, a nieliczni świadkowie tragicznych wydarzeń sprzed ponad 60 lat niechętnie mówią o czasach gehenny. To dla nich nadal zbyt bolesne. Tym razem udało się jednak nakłonić ich do wspomnień. Większość z uczestników programu po raz pierwszy od chwili opuszczenia obozu śmierci odwiedza to miejsce. Są wśród nich tacy, którym udało się stamtąd uciec wcześniej, i ci, którzy dotrwali do końca jego istnienia. Łączą ich te same dramatyczne przeżycia, często przyjaźń czy wdzięczność za okazaną przed laty pomoc w trudnych chwilach, ale i niekiedy niechęć lub zazdrość (np. o tego samego mężczyznę, obiekt wielkiej wojennej miłości). Byli więźniowie opowiadają, w jaki sposób trafili do obozu, jak on funkcjonował. Próbują odtworzyć jego topografię. Odnajdują miejsca, gdzie stały ruszty do palenia zwłok, gdzie znajdowały się komory gazowe, kolejowe rampy oraz baraki garnizonu. Większość z bohaterów dokumentu straciła w tym obozie wszystkich swoich bliskich. Oprócz byłych więźniów w spotkaniu po latach bierze także udział Thomas Toivi Blatt, autor powieści i scenariuszy filmowych podejmujących temat Sobiboru, uczestnik zbrojnego powstania, w wyniku którego ponad 300 więźniów, po zaciętej walce z hitlerowską załogą obozu, niemal w całości wymordowaną przez rebeliantów, wydostało się na wolność. Wprawdzie w pościgu schwytano bądź zabito 170 z nich, a inni zginęli na polach minowych otaczających obóz, ale i tak 150 osób uratowało się od zagłady. Było to wydarzenie niezwykłe, a Sobibór stał się pod tym względem miejscem wręcz symbolicznym. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 01:35:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency