Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JOHANNES HEVELIUS DANTISCANUS

Twórca filmu, Michał Juszczakiewicz, jest zarazem narratorem. Spacerując po Gdańsku, miejscu urodzenia bohatera dokumentu, Jana Heweliusza, przenosi widza w XVII wiek, do czasów, kiedy wielki astronom żył i tworzył. Film uatrakcyjniają inscenizowane sekwencje, obrazujące wydarzenia sprzed czterech wieków, wizualne techniki komputerowe oraz bogata ikonografia i udział aktorów odtwarzających główne postaci opowieści. Obszerna baza dokumentacyjna umożliwiła ukazanie wielu nieznanych faktów oraz przedstawienie najnowszych odkryć dotyczących badań i instrumentarium Heweliusza.
Ten dokumentalno - edukacyjny film, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Gdańsk, wyprodukowano z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza, dla uczczenia 400. rocznicy urodzin wielkiego matematyka, konstruktora instrumentów naukowych i "księcia astronomów", jak nazywali go jego współcześni. Międzynarodowe jury nagrodziło film Srebrnym Smokiem w Yuyao w Chinach, podczas CICSEP 2012.
Wszechświat intrygował ludzkość od zarania dziejów. Najbardziej światłe umysły włączały się w próby poznania jego tajemnic. Do tych największych badaczy zaliczyć można niewątpliwie gdańszczanina Jana Heweliusza, którego łaciński zapis nazwiska przybiera formę Johannes Hevelius Dantiscanus. Przyszedł na świat 28 stycznia 1611 roku w Gdańsku, w zamożnej luterańskiej rodzinie znanego rodu browarników Houelke’ów. Ojciec wierzył, że syn pierworodny przejmie rodzinne browary, ale chłopiec najchętniej kierował wzrok ku niebu. Ogromny wpływ na przyszłe dzieło Heweliusza miało Gdańskie Gimnazjum Akademickie, gdzie rozpoczął naukę w 1618 r. To tu na dobre poświęcił się astronomii pod wpływem profesora nauk ścisłych, Piotra Krugera. Kolejnym etapem w życiu 19 - letniego już Heweliusza były studia prawniczo - ekonomiczne w Lejdzie. Ze względu na niski poziom astronomii na uczelni, wyruszył na podbój m.in. Londynu, gdzie wraz z kolegami organizował naukową wyprawę do Włoch. Na drodze do realizacji planów stanął jednak ojciec, który użył fortelu, by syn powrócił do domu i zajął się rodzinnym biznesem. Po powrocie do Gdańska w 1634 r. Heweliusz ożenił się z Katarzyną, zyskując w posagu kolejne browary i kamienice.
Nigdy jednak nie porzucił marzeń o pracy naukowej, urządził obserwatorium astronomiczne. Splot różnych wydarzeń sprawił, że mógł kontynuować badania i oddawać się swojej największej życiowej pasji, którą dzieliła z nim jego druga żona, młodsza o ponad 30 lat Elżbieta, pochodząca z zamożnej rodziny przybyłej z Amsterdamu.
Heweliusz z własnych środków finansował swoje badania i publikacje. Największe nawet środki mieszczanina nie wystarczyłyby jednak na realizację olbrzymich projektów, nad którymi pracował. Jego badania wspierali królowie Polski - Jan Kazimierz oraz zaprzyjaźniony z astronomem Jan III Sobieski, a także król Francji Ludwik XIV. Przyjęcie go w poczet prestiżowego The Royal Society pokazuje pozycję Jana Heweliusza na naukowej mapie ówczesnej Europy i świata. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 00:15:58
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego