Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WĘGIERSKI ŁĄCZNIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 25 min

Wacław Felczak urodził się 29 maja 1916 roku we wsi Golbice w dawnej ziemi łęczyckiej. Uczył się w Płocku i Toruniu. W 1934 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Skończył je w 1938 roku, ale ponieważ już w czasie studiów zafascynował się Węgrami i ich historią, w tym samym roku wyjechał do Budapesztu jako stypendysta Rządu RP. Wrócił do Polski latem następnego roku. Po wybuchu wojny związał się z politycznym podziemiem. W kwietniu 1940 roku podjął służbę kurierską jako łącznik kraju z Rządem RP na uchodźstwie. Stworzył regularną łączność kurierską między Warszawą i Budapesztem. Pierwsze informacje o prześladowaniach Żydów w Generalnym Gubernatorstwie dotarły na Zachód via Węgry - podaje Tadeusz Kopyś w publikacji IPN. Przekazał je Tadeusz Chciuk-Celt, który najpierw sam był kurierem, później zaś został zrzucony do kraju jako "cichociemny" z misją rządu emigracyjnego. Wracał na Zachód przez Budapeszt. Towarzyszył mu w podróży ks. Varga z Balatonboglár. Tadeusz Chciuk-Celt (po wojnie jako Michał Lasota prowadził w Wolnej Europie audycję "Droga przez wieś") korzystał oczywiście z sieci kurierskiej kierowanej przez Wacława Felczaka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 01:28:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych