Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POD PRĄD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 55 min

Opowieść o Konfederacji Polski Niepodległej, pierwszej w całym obozie komunistycznym niepodległościowej, jawnej partii politycznej. Powstała w 1979 roku. KPN nie tylko jasno wytyczyła cel - walkę o wolną, niepodległą Polskę, ale też przedstawiła realny program działań do jego realizacji. Spotkało się to wówczas z gwałtownie niechętną reakcją pozostałej części opozycji. Ideologowi i twórcy KPN zarzucano nierealność celów, a nawet prowokację. Po Sierpniu, w czasie legalnego działania Solidarności, w tzw. karnawale wolności, przywódcy KPN siedzieli w więzieniu, a przywódcy 10 - milionowego ruchu niewiele robili, żeby ich stamtąd uwolnić. Stosunek głównego, ugodowego wobec władz PRL nurtu opozycji do KPN - u nie zmieniał się przez lata. Nawet w wolnej już Polsce. Mimo że historia przyznała rację właśnie Moczulskiemu i KPN - owi, do dziś trudno o rzetelną ocenę ich roli w walce o Polskę Niepodległą. Próżno szukać nawet monografii KPN czy uczciwej oceny jej działań w podręcznikach historii. W filmie wykorzystano wiele niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów i zdjęć oraz materiałów SB. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:09:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman