Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STAN POSIADANIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1989. 10. 23
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2938 m, 102 min

  Lokacje: Warszawa, Konstancin-Jeziorna (Dworek w Lesie "Fraszka" przy ul. Piotra Skargi 18).

W poczekalni przychodni lekarskiej siedzi Julia. Jej dziwne, nerwowe zachowanie zwraca uwagę przechodzącego korytarzem Tomka. Wywiązuje się między nimi rozmowa, z której wynika, że kobieta jest po zabiegu i nie spodziewa się, by ktokolwiek ją stąd odebrał. Tomek oferuje jej pomoc i choć spotyka się z reakcją złośliwego niedowierzania, odprowadza Julię do domu. Powoli pokonując jej nieufność dowiaduje się, że musi ona nazajutrz opuścić wynajmowane mieszkanie, a nie ma rodziny, ani przyjaciół, do których mogłaby się zwrócić. Niedawno musiała też zrezygnować z pracy. Przyznaje się do lęków nocnych. Tomek zostaje u niej na noc, śpiąc obok na fotelu.
Następnego dnia chłopak przychodzi, by sprawdzić, co dzieje się z Julią, ale mieszkanie jest zamknięte. Znajduje ją w przychodni. Kobieta znów próbuje odtrącić jego pomoc, ale w końcu godzi się na spędzenie u niego jednej nocy. Tomek przedstawia ją swojej matce. W rozmowie z nią Julia wyznaje, że pracowała w cenzurze prasy i prosi, by Tomek się o tym nie dowiedział. Matka jednak nie chce przed nim tego faktu ukrywać. Jest skłonna jej pomóc, ale między nią a synem nie może być mowy o kłamstwie. Niepokoi ją znajomość Tomka z kobietą znacznie od niego starszą i zupełnie innego niż on pokroju. Nie rozumie, dlaczego Julia nie chce podjąć żadnej pracy, nie szuka jakiegoś mieszkania, a w rozmowach z nimi tak często posługuje się kłamstwem.
Julia tymczasem czuje się coraz bardziej związana z Tomkiem, uzależnia się od niego psychicznie. Pod jego wpływem nawraca się i przyjmuje chrzest.
Wkrótce dochodzi do tego, czego najbardziej obawiała się matka Tomka - Julia i Tomek zostają kochankami.
Matka stawia im pytania o plany na przyszłość, żąda podjęcia konsekwencji, jakie wynikają z ich związku. Tomek zobowiązuje się do przerwania studiów i zarobienia odpowiedniej sumy na wynajęcie mieszkania. Wyjeżdża do Berlina Zachodniego, gdzie od lat przebywa jego ojciec.
Julia nie może poradzić sobie z samotnością, bez Tomka traci grunt pod nogami, wpada w lekomanię. Tomek dowiaduje się telefonicznie od matki, że Julia jest w szpitalu. Przyjeżdża natychmiast do kraju, na razie bez odpowiednich środków na mieszkanie. Czyni ostre wyrzuty matce, oskarżając o wyrzucenie Julii z domu. Podczas odwiedzin w szpitalu okazuje się, że jego podejrzenia były niesłusznie, Julia sama zdecydowała się na leczenie. Jest bardzo rozczarowana, że Tomek nie może zabrać jej ze sobą do domu.
Wychodząc ze szpitala Tomka żegnają wyciągnięte przez pręty ogrodzenia ręce chorej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1989
  Moskwa (MFF)-nagroda jury ekumenicznego
 • 1989
  Viareggio (MFF)-"Platinium Award " dla najlepszego aktora
 • 1990
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nominacja w kategorii: Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca
 • 1990
  Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową-w dziedzinie filmu fabularnego
 • 1990
  Strasburg (FF)-nagroda jury
2021.01.04 00:07:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski