Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HENRYK MILCZĄCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 31 min

Biografia ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Opowieść o tym, jak rodziło się jego powołanie kapłańskie. Wspomnienia kapłana z diecezji wileńskiej żyjącego w majątku dziadka kardynała, dzieje kontaktów młodego Gulbinowicza z ks. proboszczem Wincentym Miszkinisem i z alumnem ukrywającym się w domu rodziców przyszłego kardynała. W roku 1944 Henryk Gulbinowicz wstąpił do seminarium duchownego, w roku 1950 przyjął święcenia kapłańskie, a 20 lat później otrzymał sakrę biskupią. W roku 1985 przywdział purpurę kardynalską, co ilustrują liczne w filmie zdjęcia archiwalne. Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz został pięćdziesiątym siódmym prawowicie powołanym przez Pawła VI ordynariuszem na stolicy biskupiej Dolnego Śląska. "Henryk Milczący", jak niektórzy nazywali początkowo ks. kardynała, znalazł wspólny język ze swoimi współpracownikami i wiernymi, rozumiał istniejącą sytuację polityczną, szanował wypracowane tradycje. Zapoczątkował wiele znaczących inicjatyw społecznych. Z jego inspiracji w Henrykowie działa dom opieki św. Jadwigi dla osób starszych, oraz liceum ogólnokształcące dla synów najuboższych rolników. Kardynał Gulbinowicz przeszedł na emeryturę w wieku 80 lat. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:04
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency